| Kornuletz540 a întrebat:

Dacă îți dai demisia de la job în perioada de training sau probă, o să primești în contul bancar banii pe cât ai lucrat?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să fie nevoie să îți dai demisia, trebuie să fii deja angajat. Pentru aceste perioade de training sau de probă nu se acordă salariul integral în mod obișnuit. Nici perioada de probă nu presupune contract pe o perioadă nedeterminată sau îndelungată. În contractul prelimniar pe care îl ai deja, sunt specificate situațiile în care poți părăsi în mod voluntar serviciul prin demisie și modul de remunerare pentru perioada lucrată la ei.

| mi25 a răspuns (pentru sadrian46):

Nu exista contract preliminar.

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ai avut contract, desi se face din prima zi de lucru, poti sa nu primesti nimic.

| Violleta2022 a răspuns:

Doar daca ai apucat sa-ti faca contract si carte de munca.

| ReddY25 a răspuns:

Daa

| StrongHeart a răspuns:

Depinde ce-ai semnat.

| mi25 a răspuns:

Nu exista contract preliminar.
Orice angajator este obligat de lege (ca unii nu o fac, este alta mancare de peste) ca cel putin cu 24 de ore sa incheie contract cu viitorul angajat, in care se prevede si perioada de proba.
Pentru perioada de proba angajatul este platit conform contractului. La plecarea de la firma - prin demisie, chiar daca este perioada de proba, atat doar ca nu trebuie preaviz - firma trebuie sa-i achite toate drepturile pentru perioada muncita.

| MarianWLF a răspuns:

Desigur, atata timp cat ai fost angajat cu carte de munca, fara probleme!

| IceRope a răspuns:

Așa este normal.