| alex495 a întrebat:

Sunt proaspat angajat la o firma si n am avut timp sa le dau extrasul de cont, sunt in training si am lucrat weekend ul care a trecut in valoare de 200 de lei aproape si mi au zis ca la ei pe 15 intra salariul. Intrebarea e, eu ca am lucrat alea 3 zile imi intra si mie pe 15 acum?

2. Si ce se intampla daca nu au inca contul bancar? Daca duc a doua zi extrasul imi intra atunci banii?

14 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

@goguPatent. Pe unii prostia ii duce pe cele mai inalte culmi.

| Violleta2022 a răspuns:

Unde sa-ti intre, daca nu le-ai dat contul bancar? Vina nu este a lor, este a ta! la angajare terbuia sa ai deja contul bancar deschis si extrasul de cont in mana!
Evident ca banii nu au cum sa-ti intre luna asta!
Pana luna viitoare pe 15 nu primesti nimic, dar atunci iti vor da si cei 200 lei, ramasi de luna asta.

| alex495 explică (pentru Violleta2022):

Daca il duc azi mai am vreo sansa sa i primesc?

| mihai69 a răspuns:

1. Pentru a primi salariul trebuie să comunici angajatorului codul IBAN al contulyi tău. NU e nevoie de niciun extras de cont.
2. În funcție de politica firmei.

| anonimg a răspuns:

Dar nu este nevoie de extrasul de cont; ar trebui sa fie suficient nr. contului si denumirea băncii în care să depună banii. Iar acestea două sunt scrise pe card.

Iar daca au într-adevăr nevoie de acel extras si tu nu îl duci la timp, te vor întârzia cu plata chiar și o lună.
In orice oras ai fi, iri poti scoate un extras de cont direct de la bancomat dacă ai cardul la tine. Daca nu stii cum, ceri ajutorul angajaților băncii.
Eu zic să te grăbești ca să nu fie nevoie să aștepți o luna.

| Salontanul a răspuns (pentru anonimg):

Daca imi arati IBAN-ul scris pe un card, eu ma spanzur. Ca sa poata livra cineva niste bani sunt absolut necesare: numele bancii si IBAN-ul. Numarul scris pe card n-are legatura cu IBAN-ul care este numarul contului si este format din 24 de cifre si litere.

| goguPatent a răspuns (pentru Salontanul):

Spanzurare placuta.

cardurile Maestro de la ANB au ibanul pe ele :)

https://www.abnamro.nl/......BAN_EN.jpg

| suntserios a răspuns (pentru anonimg):

Ai vazut tu carduri emise in Romania pe care este scris ibanul?

| Salontanul a răspuns (pentru goguPatent):

Aiurea! Ala nu este un card emis in Romania. Romania are 24 de caractere in codul IBAN chiar si la bancile straine. Cardul aratat de tine are doar 18 caracter si incepe cu NL ceea ce inseamna Netherlands sau Nederland si vine de la Olanda. Pe teritoriul Romaniei se emit doar carduri care sunt atasate conturilor cu 24 de caractere. In aceste conditii cardurile au pe ele doar seria lor nu si contul IBA. Nu incerca sa pacalesti. Spre deosebire de altii am lucrat si prin banci si stiu. Asa ca mai asteapta sau mai informeaza-te!

| goguPatent a răspuns (pentru Salontanul):

"Daca imi arati IBAN-ul scris pe un card, eu ma spanzur"

Citez din ceea ce ai scris tu.

Nu am vazut sa faci precizare ca e vorba de carduri emise in Romania. Ai zis pur si simplu ca nu sunt carduri cu iban pe ele si ti am arata ca sunt.

Si cam asa sunt toate cardurile Maestro din Olanda.

| Salontanul a răspuns (pentru goguPatent):

Se pare ca ai ceva probleme cu "logica". Noi vorbeam de carduri din Romania nu din Zimbavue. Asa ca sa vorbesti aiurea e simplu! Aici trebuie sa-i dai omului raspunsul necesar si util. Nu sa-ti bati joc de el dandu-i raspunsuri despre lucruri ce nu-l intereseaza.

| goguPatent a răspuns (pentru Salontanul):

Tu ai afirmat fix asta

Daca imi arati IBAN-ul scris pe un card, eu ma spanzur

Si eu ti am zis ca nu ai dreptate, era asa greu doar sa adaugi o completare in care ziceai ca te ai referit la carduri de Romania si gata? Cat de ofticat sa fii de o mica contrazicere?

| goguPatent a răspuns:

Domnul Salontanul, usurel ca va crapa o vena. Nu trebuie sa te spanzuri, chiar daca ai gresit, ca ai fost un pic contrazis. Nici macar nu te am contrazis prea tare, doar un pic

| sasa1sasa1sasa1 a răspuns:

Virarea banilor se face o singura data. Nu de cate ori iti gasesti tu timp sa le duci un numar de cont. Actele trec si prin Trezorerie, muncesc multi oameni ca sa-ti primesti tu salarul.