| vicss a întrebat:

Daca semnez un contract cu o fima straina, de pilda o firma din Germania pot solicta sa semnez contractul in limba engleza, ca eu nestiind germana sa semnez un contract in germna tradus oral de ei nu e o idee buna.

2 răspunsuri:
| Artegor a răspuns:

Depinde de firma...in general, nemtii au pretentia sa stii germana daca vrei sa inchei contracte (fie ele de munca sau colaborare), dar depinde de fiecare patron in parte, nu e o regula

| vicss explică (pentru Artegor):

Pai ei stiu despre faptul ca nu stiu germana dar au zis ca au un traducator, ideea este ca as vrea sa citesc eu nu sa mi se traduca de aceea ma gandesc sa le solicit traducrea contractului in engleza.