| cosmin986522 a întrebat:

Daca sunt angajat la o firma prin Lugera si contractul imi expira luna viitoare unde trebuie sa il prelungesc? La lugera sau la firma respectiva? Iar in cazul in care firma nu ar vrea sa mi-l prelungeasca ma pot da afara sau depinde de cei de la Lugera asta?

4 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Din exprimarea ta "sunt angajat la o firma prin Lugera" inteleg ca ai fost recrutata/selectata pentru postul pe care-l ocupi in firma la care lucrezi de catre firma de "Lugera &Makler ". Cu alte cuvinte, firma Lugera a prestat un serviciu de recrutare personal pentru firma la care esti angajata. Asadar, NU esti angajata firmei Lugera, ci a firmei la care lucrezi si cu care ai semnat un contract individual de munca. Incetarea sau prelungirea contractului de munca depinde, in exclusivitate, de firma la care lucrezi --- Lugera n-are nicio treaba cu contractul tau de munca!

| RoCkKiD a răspuns:

Tu esti angajatul Lugera nu al firmei respective deci cu cei de la Lugera trebuie sa vorbesti. Cel mai probabil ai contract pe perioada limitata deci nu te vor da afara, pur si simplu iti expira contractul. Datul afara cred ca e un concept care se aplica la contractele pe perioada nedetermianta.

| cosmin986522 explică (pentru RoCkKiD):

Da dar in contract scrie ca prelungirea se poate face cu acordul ambelor parti, adica semnatura mea si a celor de la lugera?

| RoCkKiD a răspuns:

Are dreptate si utilizatorul de mai sus, eu am presupus ca esti in leasing. In cazul in care Lugera a facuta recrutarea pentru firma la care lucrezi, contractul e intre tine si angajatorul la care lucrezi, ei si-au luat banii cand ei te-au angajat. In cazul in care esti in leasing (adica iti iei bonurile de masa, salariul si adevereintele de la Lugera) atunci contractul este intre tine si Lugera iar Lugera are un alt contract cu angajatorul prin care te trimit pe tine la lucru acolo. Depinde in care situatie te afli.