| Like555 a întrebat:

Daca sunt clasa a 12-a, pot sa ma inscriu de acum la politie Campina, dar diploma de bacalaureat o voi lua la finalul lui iunie?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu-s normali. Si pe vremea lui Ceausescu se proceda asa. Duceai certificatul de absolvire a 12 clase urmand ca pana la o data prestabilita sa duci si diploma de Bacalaureat. Vai si amar! Oricum, eu nu prea am incredere in IPJ. De ce nu ai sunat direct la scoala? http://www.scoalapolitie.ro/contact

13 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Se practica asta de mai demult.
Citeste aici: https://www.academiadepolitie.com/......-a783.html

| Like555 explică (pentru Salontanul):

Zice ca absolventii ce au promovat bacul in alte promotii decat 2023, deci sa inteleg ca ma pot inscrie?

| Salontanul a răspuns (pentru Like555):

Da! Te poti inscrie urmand ca la o data stabilita de ei sa prezinti diploma in original.

| Like555 explică (pentru Salontanul):

Am fost la ipj arges, si au spus ca nu se poate, dupa ce iau bacul se poate sad

| Like555 explică (pentru Salontanul):

Pai cum sa duc certificatul de absolvire a 12 clase, ca inca sunt a 12-a, termin in iunie liceul. sad

| Salontanul a răspuns (pentru Like555):

Alo! Ti-am dat un numar de telefon de la scoala. Intreaba-i! Daca sunt atat de tampiti ca pun examenul aiurea. Pe vremea mea se punea dupa terminarea scolii si a Bacalaureatului dar mai dura pana terminau de scris diplomele.

| Like555 explică (pentru Salontanul):

Dupa 4 zile in care le-am dat email, mi-au raspuns:
​Buna ziua.

Urmare a solicitarii dumneavoastra, va aducem la cunostintă ca in conformitate cu art. 6 din Ordinul nr. 140/2016, candidatii trebuie "să aibă vârsta de minimum 18 ani împliniţi sau să îi împlinească în cursul anului în care participă la concursul de admitere" si "să fie absolvenţi de liceu cu diplomă de bacalaureat".

​​Vă mulţumim!

Deci nu se poate!

| Salontanul a răspuns (pentru Like555):

Vai si amar!

| Salontanul a răspuns (pentru Like555):

Nu-s normali. Si pe vremea lui Ceausescu se proceda asa. Duceai certificatul de absolvire a 12 clase urmand ca pana la o data prestabilita sa duci si diploma de Bacalaureat. Vai si amar! Oricum, eu nu prea am incredere in IPJ. De ce nu ai sunat direct la scoala? http://www.scoalapolitie.ro/contact

| IonelaIasmina a răspuns:

Nu știu asta, dar, poți începe sa faci antrenamente!
Alții se antrenează de la 14 ani, asa am eu niște prietene.
Probabil te poți înscrie.
Succes!

| Like555 explică (pentru IonelaIasmina):

Multumesc

| IonelaIasmina a răspuns (pentru Like555):

Cu drag

| catalin09023 a răspuns:

Salut,
Siguranta ca vei lua examenul de bacalaureat, unde e? Cum vei sustine examenul, tu aflandu-te in scoala? (Nu te gandi ca parasesti scoala cand vrei si cum vrei. Exista niste regulamente, invoirile facandu-se pe baza de raport si cu aprobarea conducerii).
Scoala de politie este postliceala. Tu, cum poti candida la o unitate POST LICEU, fiind la liceu?

Exista niste reguli de admitere simple,
Pot candida la examen candidatii care detin diploma de bacalaureat.

Asteapta sa termini liceul, sa FII SIGUR ca ai luat examenul de bacalaureat si abia dupa, cu urmaotarea promotie, te poti inscrie.