| Aleqa a întrebat:

Daca sunt mai pesimista de felul meu si ma pricep sa ajut oamenii destul de bine, dar imi si place sa fiu ajutata, as putea fi un psiholog cat de cat bun?
P.S.: Orice persoana ajutata si-a revenit la normal si acum e fericita!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Daca despre tine afirmi ca esti o persoana pesimista cum poti crede ca vei fi suportiva pentru clientul tau?
Cel care apeleaza la terapie nu are nevoie numai de un umar pe care sa planga si, cu atat mai putin, de cineva care sa planga impreuna cu el; el simte nevoia unei prezente ferme, calme, care poate suporta durerea si suferinta umana fara sa fie coplesita si care poate insufla curaj si pofta de viata--- ori, pesimismul nu face "casa buna" cu pofta de viata si curajul!

| Aleqa explică (pentru alessia5158):

Multumesc mult de sfat!

| alessia5158 a răspuns (pentru Aleqa):

Multa bafta in viata!

| Aleqa explică (pentru alessia5158):

La fel si tie!

5 răspunsuri:
| foxsilver a răspuns:

Faptul ca iti place sa ajuti oamenii,sa le asculti pasurile si sa-le dai si cate un sfat,te onoreaza,si da ai fi un bun psiholog,dar pesimismult tau trebuie anulat.
Gandeste-te ca oamenii care au probleme,nu au nevoie de cineva pesimist,ci de o persoana optimista, care sa le redea speranta si bineinteles solutia la problema care ii framanta.
In concluzie, lucreaza putin la pesimismul tau, fii optimista, vei ajuta mai mult si mai bine pe cei din jurul tau.

| Aleqa explică (pentru foxsilver):

Am inceput deja sa fiu optimista, incerc sa fiu si mai si! Multumesc si tie de sfat happy.