| Patricia99 a întrebat:

Sunt intr-o mica dilema... Vreau sa dau la medicina si sa devin medic chirurg. Dar toti imi spun ca chirurgia nu e o meserie feminina pentru ca nu mai ai timp de familie. sad As vrea niste sfaturi de la niste chirurgi...dar orice parere este ok

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
evenso
| evenso a răspuns:

Si eu sunt de parere ca aceasta profesie - chirurgia nu este pentru femei.
Desigur sunt si exceptii si poate deveni o femeie un chirurg foarte bun, dar asta totusi mai rar intalnesti.
Timp pentru familie o au cum isi planifica ei, pentru ca garzile oricum trebuie facute ca si la alte specialitati, iar cate operatii va avea pe zi asta depinde de cat de mult va fi solicitat de pacienti.

| valentingb a răspuns:

Buna! Chirurgii sunt mai rari pe TPU, media de varsta e in jur de 15 anisorihappy Nu sunt chirurg, nu voi comenta ca e greu si multi lesina la prima lectiehappy iti recomand sa intrebi un chirurg adevarat. Mergi la spital, "Buna ziua, dati-mi un sfat va rog". Simplu. In orice caz, meriti tot respectul! Jos palaria! Sau macar bentita mea portocalie de la avatarhappy

| Azµre a răspuns:

Și tu stai în drum de ce spun alții?
Nu e adevărat deloc!
Pune mâna învață și ajunge chirurg!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chirurgia nu e pentru femei- asta e ceva ce de obicei auzi din gura unui barbat.
Daca esti cu adevarat pasionata de chirurgie, fa-o. O sa ai timp de familie exact cum ai avea practicand orice alta meserie. Din cate stiu eu nimeni nu zice ca, croitoria nu e pentru femei pentru ca nu mai ai time de familie (acolo muncesti mai mult, de dimineata pana seara tarziu).
Chestia cu femeile si chirurgia nu are nici o treaba cu timpul acordat familiei. Pur si simplu barbatii considera ce e ceva ce femeile nu sunt in stare sa face la fel de bine ca ei.
It doresc succes (si eu dau la medicina big grin) si sper sa devii ceea ce iti doresti!

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

In plus, unchiul meu e chirurg. In afara de urgente, cand - rar - este chemat noaptea, el si le programeaza singur, in asa fel incat sa impace si meseria si familia.
Cat despre garzi, parintii mei amandoi facea garzi (acum doar tata mai face) si sa stii ca de multe ori erau binevenite happy Ca o mica vacanta pentru ceilalti laughing Te intelegi mult mai bine cu cineva si il apreciezi mai mult dupa ce nu-l vezi... cam o zi pe saptamanawinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

*isi programeaza majoritatea operatiilor singur* voiam sa spun. Scuze.

| MiaAtasiei a răspuns:

Eu vreau sa continui in chirurgie si sunt fata.tot ce pot face baietii pot si fetele insa faza cu timpul e adevarata ca nu ai timp nici pentru familie nici pentru tine.m am tot informat si am ajuns la o cumpana eu.vezi ce vrei cu adevarat succes in alegere

| Bumbuu a răspuns:

Draga mea! Chiar nu conteaza parerea prietenilor,rudelor,nici cea a parintilor tai! Indiferent de cat de mult te pot sprijini ceilalti pe parcursul vietii, tu esti singura care hotaraste ceea ce trebuie sa faci. Decizia iti apartine. Nu te sfatuiesc nici sa te faci chirurg, nici sa nu. Poti urma orice profie vrei daca stii ca este potrivita pentru tine. De altfel, fiecare meserie are riscurile ei. Trebuie sa te gandesti foarte bine, sa stii de la inceput in ce te bagi si apoi sa spui daca esti sa nu pregatita pentru asa ceva. Mai ramane doar o singura intrebare la care doar tu ai un raspuns-Simti cu adevarat ca este meseria potrivita pentru tine?