| NutellaLover24352 a întrebat:

Daca vreau sa imi public o carte cat la % primesc din vanzarea cartilor?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu exista un procent fix, depinde de negocierea cu editura.
Si o sa primesti bani doar daca o editura de gen iti accepta cartea si o publica.

| johnnny123 a răspuns:

Pana sa ajungi sa faci bani din vanzarea cartilor ai o gramada de munca.

In primul rand pentru a convinge o editura sa investeasca in publicarea cartii tale, trebuie sa fie o carte cu potential real. Daca editura nu crede ca acea carte se va vinde, nu va investi in publicare.

Apoi, chiar daca este o carte foarte buna si editura decide sa o publice, tu fiind un autor necunoscut s-ar putea ca numarul de exemplare vandute sa fie extrem de mic.

Romanii nu prea cheltuiesc bani in librarii, iar atunci cand o fac se orienteaza spre titlurile mari ale autorilor mari, pe care scrie "premiul Nobel pentru literatura" sau "Best-sellerul New York Times".

O alta varianta ar fi sa o publici in regie proprie, adica sa suporti tu toate cheltuielile de productie si sa oferi un procent distribuitorilor.

In orice caz, sansele sa devii urmatoarea J.K. Rowling in Romania sunt extrem de mici.