| SucDăMere a întrebat:

Daca vreau sa ma transfer de la un liceu la altul si nu reusesc sa ma transfer la liceul respectiv raman la cel la care am fost? Sau raman pe dinafară

11 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu ai reusi sa te transferi?

| NotNamed a răspuns (pentru darrio2007):

Poate nu a trecut competențele sau are media de intrare mai mica decat cel mai mic de la ei.

| SucDăMere explică (pentru darrio2007):

Bănuiesc că se face in functie de media pe ultimul semestru?

| NotNamed a răspuns (pentru SucDăMere):

Nu se face pe nicio medie anuala sau semestriala. Se i.a după media de intrare la liceu. Iar media ta de intrare se compara cu ultima medie de intrare din clasa lor. Daca media ta este mai mare sau egala cu ultima lor medie, esti eligibil pentru a fi admis. Daca o ai mai mica nu esti eligibil. Asa sta treaba.

| Anuket a răspuns (pentru SucDăMere):

Da, media de pe primul semestru dacă se poate face transferul, alfel în vară cu media de pe a 11-a. Până acum așa era, doar să nu se fi s-a schimbat ceva din 2020.

| NotNamed a răspuns:

Ramai la anteriorul.

| SucDăMere explică (pentru NotNamed):

A deci nu există riscul să rămân pe afara, nu?

| NotNamed a răspuns (pentru SucDăMere):

Pai asa e logic. Esti de ex la 11F mecanica automatizari si vrei la 11G proiectant in construcții, depui dosarul si dai competenta iar daca nu treci, transferul e anulat si ramai la casa ta. Totuși vorbim de un institut public, de învățământ, care are reguli si soluții stricte pentru orice situatie, iar fix pentru un transfer anulat sa nu existe o optiune sau daca exista aia sa fie ca elevul sa nu mai apartina de nicio clasă...mi se pare o bataie de joc si o neseriozitatea dusa la extrem. Dar pana la urma nu inteleg de ce pui problema asta pe seama noastra. Banuiesc ca esti la școală si prin urmare ai un profesor dirigint care va sta la dispoziție pentru a va răspunde la orice intrebare. Intreab.o si iti va raspunde cat se poate de corect si pe limba ta.

| al0o0o0 a răspuns:

Ramai la cel initial

| SucDăMere explică:

Precizez ca sunt clasa a 11-a si transferul il fac pentru semestrul al 2-lea

| Vandici1Matei2 a răspuns:

Ramai!