| comycutza a întrebat:

Mai avem putin si terminam sc st a 8-a si parintii mei nu ma lasa sa dau la ce liceu vreau. asa ca ma gandeam sa trec eu sing codu de la liceu care vreau primul pe lista...credeti ca reusesc? .Adica...cine ma supravegheaza atunci.si daca e sa intru la liceul respectiv se poate face un transfer? Help pls. Dau funda si puncte:*

Răspuns Câştigător
| EstiSubPapuc a răspuns:

Pai. de ce nu te lasa? adica pana la urma ar trebui sa fie alegerea ta.
mai bine vorbeste cu ei si explica`le de ce ai ales sa dai la liceul respectiv. si daca chiar nu vor, incearca sa-ti rogi dirigintele sa vorbeasca cu ei.
ei trebuie sa aiba niste argumente puternice sa nu te lase le liceul pe care ti`l doresti dar pana la urma e viata ta si tu stii cel mai bine ce iti place si ce nu si ce vrei sa faci mai departe.
la inscrierile la liceu, cand scrii numerele liceelor pe foaia aia. daca chiar nu te lasa poti sa incerci sa nu il scrii primul. prima data scrii niste licee cu medii mai mari unde nu poti sa intri si apoi il scrii si pe el si poti sa zici ca nu ai observat.

3 răspunsuri:
| BAIATUL a răspuns:

Potis a le spui alor tai ca ai buletin si ca nu mai esti un copil prostut.Trebuie sa le dovedesti printilor ca esti in stare sa alegi ceea ce vrei sa devii in viata. Spune-le ca timpul lor a treut si ca acum este timpul tau sa faci ce vrei in viata, spune-le ca daca vor alege ei in locul tau o sa le reprosezi toata viata daca nu esti multumita de alegerea pe care ei au facut-in locul tau.Trebuie sa vorbesti foarte serios cu ei si sa le dovedesti prin comportament si atitudine ca stii ce vrei de la viata.Eu te sustin deoarece si ai mei au fost asa si i-am zis(tata daca eu o sa ajung ceva in viata vreau sa ajung o persoana cu functie inalta sau o sa ajung un cersetor vreau ca sa ajung din vina mea nu a ta, pentru ca daca o sa ajung din vina ta ceea ce nu imi doresc o sa iti reprosez o viata intreaga si o vorba doare mai mult decat o palma)MERIT FUNDITA?

| Lady.Love a răspuns:

Trebuie sa vina si un parinte cu tine...care semneaza big grin Daca reusesti sa-i fentezi, norocul tau, dar ideea e ca ei vor vedea ce coduri pui happy Ar fi bine sa le explici ca nu poti merge la ce liceu vor ei, ci la ce liceu iti place...desi ei iti vor binele si ma gandesc ca liceul pe care l-au ales ei este mai bun decat cel la care vrei tu. La ce profil vrei?

| KittyLove a răspuns:

Da o sa reusesti