| Petrovic a întrebat:

Dacă vreau să scriu programe GIS trebuie să știu informatică. De ce cursuri am nevoie pentru a scrie astfel de programe? De o facultate la care se studiază limbaje de programare. Mai am nevoie și de Facultatea de Geografie ori altă facultate?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Fii mai precis, vrei tu sa creezi respectivele tool uri? Din ce am vazut aceste GIS sunt niste tool uri folosite de specialisti geografi probabil. Nu vad legatura cu o facultate de IT

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este cazul sa faci facultate de Informatica. E mai mult decat ce ai tu nevoie.
Dar nu stiu nici daca la facultatile de Geografie din tara se face mare lucru. Poate sa te uiti abia la vreun program de master de la facultatea de Geografie sa fie ceva in directia cautata de tine (software).
Insa n-am idee cum si de unde se invata si ceva limbaje de programare pe acolo sau daca trebuie sa cunosti ceva informatica/programare in prealabil.
Insa da, poti face si in prealabil ceva cursuri in particular (doar de programare daca nu cunosti deloc, caci specific pe domeniul asta de aplicatii GIS poate numai la vreun program de masterat/postuniversitar).
Focusul tot pe facultatea de Geografie ramane.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite, am gasit link-ul asta de la un program de master (cred ca singurul):
http://geo.unibuc.ro/201606/brosura_master_sisteme_inf_geografice.pdf