| littlebigdaddy a întrebat:

Am sa termin filologie intensiv engleza, exista vreo facultate de informatica sau care se axeaza pe partea hardware-software, fara matematica, in Brasov? Poate niste cursuri de IT, web design care sa le fac in timp ce fac una de uman [Studii Americane]? Angajatorul face diferenta intre unul cu diploma pe domeniu sau unul care stie mai multe limbaje de programare?
Cum as putea sa o scot la capat? Eu unul nu stiu matematica si nici nu sunt dornic sa o invat, de abia am trecut la capacitatea din generala.
Vreau sa stiu daca pot profesa cu cursurile de IT in domeniu, chiar daca facultatea este una diferita.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Facultate in domeniul IT fara matematica nu ai sa gasesti niciunde si nu ai cum sa o scoti la capat daca vrei sa urmezi o astfel de facultate.

Angajatorului nu ii pasa mereu ce facultate ai facuta atat timp cat treci testele de angajare, dar ca sa ajungi sa dai testele alea s-ar putea sa pierzi in fata unor candidati care au in CV o facultate de profil.

5 răspunsuri:
| alexandru0sorin a răspuns:

Man gen nu vreau sa par arbaziv sau ceva da' de ce te-ai duce la filo daca vrei sa faci info dupa e halucinant

| littlebigdaddy explică (pentru alexandru0sorin):

Informatica nu presupune matematica, ci limbaje de programare, hardware-software

| alexandru0sorin a răspuns (pentru littlebigdaddy):

Limbajele de programare presupun algoritmi si pentru a le scrie eficient trebuie sa fi gen capabil sa intelegi calculele care le faci ca sa stii cat de repede se ruleaza ceva. nu e 1-2 scrii si gata. nu exista. de la caz la caz adaptezi diferit si trebuie sa cunosti matematica daca vrei sa fi om capabil in domaniu.

frate man nu inteleg de unde tiar veni o idea ca nu presupune ca nu e adevarat delaco.

| littlebigdaddy explică (pentru alexandru0sorin):

Am invatat PhP intr-o saptamana, in afara de variabile nu exista altceva legat de numere sau matematica, la fel in cazul CSS, HTML, My SeQueL

C++ este cel care presupune cunostinte de matematica

| alexandru0sorin a răspuns (pentru littlebigdaddy):

Man, daca tu nu vrei sa asculti, eu nu te pot forta cu ranga. sa speram ca chiar no sa te lovesti de probleme legate de asta pe viitor dar n-as crede.