Întrebare recomandată | Parakeets a întrebat:

Dați-mi și mie niște sfaturi :

Ce trebuie să conțină concret un CV?

Și cum facem să fim acceptați la un loc de muncă?
Ce trebuie să spunem sau să nu spunem la un interviu de angajare?

Și de ce unii oameni sunt acceptați peste tot, iar alții nu? Deși luați la puricat, nici primi nu ar părea perfecți. Chiar mă intrigă acest aspect, de ce unii nu avem parte de un job?

Răspuns Câştigător
| LaviniuA a răspuns:

Scuze ca te-am facut baietel happy Cred ca este important cum te prezinti, indiferent de job. Daca te vede mai grasuta poate se gandeste - asta nu se poate controla, mananca pe fond nervos, e lenesa ca nu face miscare sau are prea multi bani de asta mananca mult laughing
Acuma nici sa te faci ca la Hollywood, dar nici pufoasa in exces happy
God te iubeste si noi pe TPU te iubim big hug numa ca nu te putem angaja.

Imagineaza-ti ca mergi la un date. Daca te vede suparata sau needy, nu o sa te vrea. Zice... pe asta nu o vrea nimeni, de aia e asa.
Dar daca te vede senina, iubitoare, modesta, harnica... it's a match!

28 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In primul rand CV-ul face jumatate din treaba, dar increderea cu care te prezinti la interviu, convinge angajatorul.
Am vazut sute de cv-uri, unele reale, altele fabricate, dar la interviu, unul care s-a prezentat cu incredere (nu aroganta), s-a prezentat simplu si clar, vorbind deschis si cu termeni profesionali, a impresionat intotdeauna si a fost angajat.
Mi s-a intamplat odata sau poate de 2 ori sa ma insel, dar aia erau mincinosi patologici, ca-n scurta vreme dupa angajare le-am facut vant, ca aveau informatie fabricata in CV si ei nu stiu multe din programele pe care afirmasera ca le stiau foarte bine.

Modele de CV sunt destule pe internet si vad ca userii de mai sus deja ti-au scris ce trebuei sa contina un cv.

| Parakeets explică (pentru Violleta2022):

Nu știu dacă ție am apucat să-ți răspund happy dar recitesc ce ai scris tu și mi se pare ușor înfiorător că spui că te-ai prins că mint ei. happy

Deci se poate, să simți când un om minte? happy Mă sperie treaba asta. Dar mna, tot o să aplic până undeva, ceva, e cu noroc. happy

| Violleta2022 a răspuns (pentru Parakeets):

Am peste 10 ani de experinta cu angajatii si interviurile si nu-ti va veni sa crezi cat de versatili sunt unii, care afirma ca stiu, ca au lucrat inainte cu acele programe/apps. dar in realitate nu au habra.
La primul triaj nu iti dai seama, dar la primul interviu se vede omul cata incredere are in el, cat de pregatit este, cat de timorat sau increzator in el.
Apoi apare si directorul tehnic, care pune intrebari simple despre programele cu care lucram si pe care acela le-a mentionat in CV.
I se dau exemple simple de situatii si i se cere sa descrie procedurile pe care ar trebui sa le faca, moment in care ala se pierde si atunci ori bate campii, ori se schimba la fata si tace ori il vezi ca are habar si incepe sa povesteasca.
Intrebat de ce a scris in CV ca stie, cand el habar nu are, unii spun ca au citit de acele programe, dar nu au lucrat inca cu ele, altii spun ca CV-ul l-au facut sa se plieze pe cerintele jobului si ca ei sunt foarte rapizi la invatat, doar cer o oportunitate sa-i acceptam sa munceasca si sa invete.
Preferam intotdeauna oamenii sinceri, fiindca unul care minte la interviu, va mintii intotdeauna, ceea ce ne afecteaza business-ul, fiindca noi luam proiecte de la clienti si nu ne permite sa punem si orele de invatare a celui care l-am angajat ca profesionist.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ia frumos si cauta online, ca nu degeaba ai net si nici proasta nu esti. Esti doar un pic ratacita si toti din jur iti dau sfaturi care ar fi fost de actualitate acum 25 de ani.

| Parakeets explică (pentru GabiDumitrescu):

Off, dv și în cele mai oribile momente, aveți darul de a oferi un gram de lumină, unui om la ananghie și care deja vede totul negru. happy

O să lupt again. Acum îmi caut noul oraș în care vreau să mă mut. Și încerc să caut joburi. Am observat că da, în Timișoara și Cluj ar fi câte ceva. Dar nu știu ce să zic de Sighișoara.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Parakeets):

Cauta si gaseste job online. Alege un oras mic si ieftin. Bacau, Botosani, Piatra-Neamt, sau unul in crestere, cu potential imens - Oradea, ca altul ca el nu prea gasesti. Sibiul e sublim, dar e cam scump raportat la piata locala a muncii. Clujul e ridicol. De scump.

| relian a răspuns:

Nu conteaza ce scrii in CV, cine te angajeaza o face fara sa se uite macar acolo laughing
Depinde de ce au aia nevoie, asta in primul rind, apoi de ce stii sa faci, mai ales daca jobul necesita ceva cunostinte si experienta.

Daca cineva are nevoie de sex sa spunem, patronu angajaeaza femei care sa arate bine laughing sa poate dupa sa isi faca si el treaba.Stiu ca se practica prin RO si prin UE asa ceva.

Daca jobu necesita efort fizic mare, atunci angajeaza dupa cum te prezinti si tot asa.
Deci nu ai job, dar esti in cautare de unu.Ca femeie si cum ai spus tu, ai lucrat si tu 1 an de zile invatator, aia arata ca nu prea stii sa faci mai nimic, experienta nu ai, de arata bine, ai spus ca nu arati, esti cam grasunica, sanse sa gasesti un job de asta bun, is cam putine, spre deloc.
Poti lucra asa munca se jos, acolo sigur gassti joburi.

Ce trebuie sa contina un CV? Ce scoli ai facut, ce locuri de munca ai avut, ce indeminari ai

La CV poti trece si ce skilsuri ai, se trece alea acolo, nu trebuie sa ai scoala sau stiu si eu altceva.
Spui de exemplu, stii sa folosesti calculatoru, stii office 2020, cunosti limbi straine, enumeri acolo care, engleza, franceza, italiana, spui, le stii destul de bine sau mediu, cam astea se trec in CV.

Cind faci un CV de asta, nu bagi acolo balamuc si asa rind dupa rind. Lai spatii intre sa zic 3-4 fraze, intelegi tu ce spun, nu scrii fraza dupa fraza, multi cand vad asa o pagina plina, nici nu mai citesc, pentru ca odata nici nu-s capabili sa inteleaga, unde pui cand vad ca e mult se incurca laughing

Bagi si tu educatie, treci cu liniuta fiecare scoala, asta daca ai mai multe.
Apoi lasi spatiu, bagi locuri de munca, la fel cu liniuta, apoi iar spatiu, treci skilss la fel cu linuta.

CV trebuie sa fie asa mai "aerisit" simplu, sa nu stea ala sa citeasca povesti.
Daca erai aici la mine, nici nu era nevoie de CV, aic i pui aplicatie, is formulare online, bagi acolo la anumite joburi, te suna aia, te duci, te intreaba asa chestii generale cei intereseaza pe ei, nu se uita nimeni la tine cum arati, pe aici jobul este job, nu te angajeaza nimeni pe post de fetita, ca sa faca sex cu tine laughing acolo daca e, mergi si faci filme de alea xxx.

In RO si in UE is gindiri de alea grele laughing oameni cu gindirile alea de pestera, cum vad una mai buna gata deja pe ea, o santajeaza etc.De aia imi place mie America laughing inca e bine pe aici, nu da oamenu spaga sa ia un job, nu se uita aia care angajeaza cum ararti, uneori se mai uita, asta daca jobul necesita oameni asa aratosi, sunt si asa joburi.

Acolo in RO merge sa te duci casier, daca ai loc si acolo laughing aici sa fii casier este jobul cel mai de jos, angajeaza sstia zi de zi casieri, pentru ca unia vin, altii pleaca.
Soferi profesionisti si casieri, se angajeaza cum zic zilnic, sta omu ce sta, apoi gaseste alt job mai bun, a plecat, astia deja si baga altii si tot asa.
Mai e job si sa rupi bilete la filme laughing acolo merg doar aia care nu stiu sa faca absolut nimic.Bine nu iei cine stie ce bani, dar ai si tu un job, te simti si tu util, ca faci ceva.

Sint joburi si pentru batrini, pensionari, angajeaza la supermarketuri, la magazine mari, stau aia la usa si saluta cleintii care vin si care pleaca laughing sincer mi se pare frumos

In RO no sa vezi vreodata asa ceva, nici in mii de ani cred.Acolo se angajeaza cu relatii, cu spagi, pentru sex,. arati bine, treci prin patul aluia, pac pac ai facut rost de job.

Si pe aici se practica asa ceva, din ce am citit, dar la aia care fac filme, actritele alea bune, asa au aparut prin filme prima data, sau culcat cu unu altul pana sa ajunga acolo.Bine in afara sa fi aratat bine nici nu stiau nimic laughing dar uite asa au dat cu spatele in unu altul, au ajuns apoi vedete laughing

| Parakeets explică (pentru relian):

God! Tu mă bagi în depresie mai mult, măi Relian.
Mulțumesc că mi-ai făcut încă o dată cunoscută soarta. Deocamdată, nada. laughing)
Aia e, o să mă bazez doar pe Bărbos, amu. El, doar El mi-o rămas. Cum nu am nici tată, nici nimic pile ceva, rămâne doar Bărbosul și mai nou Maica Domnului. Chiar a început să-mi devină amiga supremă. happy
Dacă își pune Ea puterea, voi găsi eu ceva. Cât de resemnat, păi m-am resemnat oricum că nu voi avea job prea de sus. Aia e, sunt femeie și pe deasupra sunt și o femeie sucks. Sărăntoacă și alone. Am acceptat și merg înainte. Dar încă lupt pentru a crește pe scara asta, socială. happy Nu mă las. happy

Cât de experiență pe ce spui tu. S3x, păi poa să stea ăia și să aștepte mult și bine, până mor, că eu pe așa ceva nu am experiență și sincer nici nu vreau să am. laughing) Mai bine, mă trimit să vorbesc cu mulțimile de oameni, deși și asta mă anxietează și sperie, dar prefer asta, decât să fac ce spui tu cu ub străin și cu unul și altul.
Tocmai de aia și fug de angajatorii bărbați. Am pus rugile la Bărbos și la Mama mea. Aștept ca orice job mi-o da, să fie departe de bărbați. Mai ales bărbați șefi. Nu fac față autorității masculine. Sunt misogini și chiar răi bărbații în postura de autoritate. laughing) Prefer să mă conducă forever o femeie decât un bărbat. Aia e unica mea dorință, în rest orice mi or cere, fac și tac. happy

| relian a răspuns (pentru Parakeets):

Nu am spus nimic rau sa te bage in depresie.Am spus ca in RO mai sunt care angajeaza si dupa cum arata femeia, uneori cu gandul ca o sa-i faca felul laughing dar tu cum spui ca nu esti miss, poate nu so uita ala dupa tine.

Am mai spus ca la joburi mai de sus, e nevoie de cunostinte, de experienta chestii trestii.
Nu vad ce am spus gresit, ori sa te bage in ce spui in depresie.O sa gasesti tu un job pe undeva.Dao la jalea de treaba, banui ca locuiesti intr-un oras mai mare, pentru ca acasa la mama unde este un oras mititel, pana si acolo femeile mai gasesc job, cum am spus vinzatoare pe la bombele alea din colt, la mai stiu eu ce magazine de astea micute gen casa, am chair o ruda femeie care lucreaza la unu asa, vinzatoare.

mai is altele care lucreaa pe la florarii, la fel am una ce o cunosc, maritata, se duce acolo, face flori, aranjamente, ce se face la o florarie.

De tine nu stiu ce job cauti, daca tot asa, atunci ma mir si eu cum de nu gasesti chiar nimic.
Tot fugi de barbati de parca ar fi necuratu laughing apoi tot tu spui ca ai vrea sa ai iubit, ca l-ai iubi pana la gard si inapoi laughing adica nu stiu dar te cam contrazici singura.
Odata ce vrei sa stai departe de barbati, nu vad cum tiai gasi un iubit, doar nu vine ala sa te ia cu forta, cal bagi la viol dupa laughing

Daca un barbat s-a purtat cu tine mai rau, aia nu inseamna ca asa is toti, urmatoarea chestie ar putea f bine sa tio faca o femeie, atunci ce o sa mai faci, o sa fugi si de f emei si de barbati, te duci unde?

La manastire si acolo sunt barbati, ba acolo toti sefii is barbati laughing asa ca nu te vad bine la manastire.
Stai linistita cauta si vorbeste cu oricine, cai barbat cai femeie, tot om e.Dar aici, vad discuti mai mult cu barbati laughing pe aici nu te sperie barbatii?
Eu cred ca mai si exagerezi. Daca te vad aia speriata de toate bombele, normal ce idee isi fac, asta o fi dusa cu pluta, laughing asa ca stai si tu mai moale, nu te agita cand vorbesti cu aia, ori mergi la interviu, stai mai moale, mai relaxata, ca nu iti ia ala capu.

Mai cunosc o femeie tot in RO a lucrat prin Italia, s-a dus acasa, si-a gasit job, nu am ingrebat ce job, dar ce stia ea sa faca, asta intr-un orasel prapadit.
Nu inteleg tu cum nu gasesti chiar nimic.Nu te mai agita sa gasesti job, doar aplica si nu te mai gindi, cand e sa vina ceva o sa vie, am observat cu cit omu se agita mai mult sa obtina ceva cu atit nu-i iese.

Am experimentat si eu asta, eram zi de zi cu gandul sa fac ceva, na iesit deloc.
Apoi cand nu ma asteptam, cand nici macar nu ma gindeam aparu si ce voiam eu.
Asa ca fa si tu chestiile astea asa fara sa pui prea multa la suflet, fara sa speri asa de mult, baga acolo aplicatie, duopa si sa uiti de aia.

E bun ca macar ai unde sta, ca nu trebuie sa platesti chirie, asta e ceva f bun, altfel ar fi fost cataclism.
Ok hai sa nu mai dioscutam pe joburi de chestii de astea, nu mai baga intrebari pe aici genul asta.Mai rau iti faci asa

| johnnny123 a răspuns:

Păi parcă spuneai că ești profesoară... Acum întrebi pe TPU "ce trebuie să conțină un CV" și "de ce nu ai parte de un job"?

| Parakeets explică (pentru johnnny123):

Am fost profă un an. Și dacă întreb asta, ți se pare ție că mai sunt profă?
Mă p pe ea de funcție. Nu o vreau. Aș pune doar foc diplomei de bac. Nu mi-a plăcut niciodată să fiu oricum profa. De nevoie m-am dus în învățământ. Și uite că tot de nevoie am plecat. Nu am job și da, nu știu la privat cum să obțin un job. Nu pricep, dacă nu ai de gând să ajuți un om sau să l sfătuiești, ce dracului cauți aici? Și cum de forumul ăsta care se presupune că e făcut ca să ajute oamenii, permit unora ca tine să șadă pe aici?

Că de oamenii de ăștia oricum am avut parte 27 de ani. Ignoră mesajul dacă nu e în interesul tău să oferi ajutor. De oamenii dăștia oricum nu am nevoie.
Eu chiar am nevoie de un sfat, nu de cârcotași. Lasă-mă naibi în pace. Azi nu mai sunt tipa sweet. Ofer ajutorul chiar și dacă sunt în rahat, dacă e nevoie și cineva are nevoie de un sfat, dar ție nu o să-ți mai răspund drăguț pentru că nu meriți. Oricum la ce folos că am fost amabilă și docilă 27 de ani? Doar m-am ales cu pastile de la psihiatrie și cu dorința de sinucidere, așa că fy. N-am nevoie decât de un sfat sincer și cald, ajutător sau de nimic. Fy!

| johnnny123 a răspuns (pentru Parakeets):

Mda, e destul de clar de ce nu mai ești nici în învățământ (dacă chiar ai fost vreodată) și de ce nu reușești să-ți găsești un job...

| Parakeets explică (pentru johnnny123):

Dispari!

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru johnnny123):

Tu te crezi perfect? Știi măcar ce probleme are de arunci cu noroi boss? E o luptătoare fata și are multe pe cap, a trecut prin multe, și aia erau prosti ca tine judecau fără sa cunoască și o atacau! Învață să nu mai judeci pana nu cunoști un om și ce viata a avut. Sa arunce cel fără de păcat cu piatra.

| Sophieka a răspuns:

Pe ejobs ai deja o salvare legata de crearea unui CV.
Iti poti face CV pe Ejobs dupa care sa il downloadezi in pc / telefon. sau poti sa te uiti pe internet google sau Youtube la exemple de CV-uri.
Unii care aparent nu pare sa merita locul de munca respectiv sunt fie cunostinte sau vin pe relatii fie sunt degajati, sinceri si directi la interviu... Posibil ca ei sa transforme interviul intr-o discutie de cunoastere si atunci nu mai exista aceste frici si aceasta nevoie de a merge ca un "robotel".

Iti recomand cat mai multe interviuri, chiar daca sunt jalnice...Astfel, dobandesti incredere in tine si prinzi experienta.
Daca esti tanar/a si la inceput de drum...La un interviu nu ti se pot pune nu stiu ce intrebari, pentru ca tu nu ai experiente anterioare.

| Parakeets explică (pentru Sophieka):

Ador sfatul ăsta. Chiar ai dreptate.
La cât mai multe interviuri, chiar dacă sunt jalnice. happy

Adevărul e că mie de asta mi-i frică, de faptul că nu aș fi bună, suficientă și da, și de faptul că am fost respinsă.
Deci mersi. happy

| Sophieka a răspuns (pentru Parakeets):

Toti avem aceste frici. Acum ca sunt mai matura din pricina experientelor vietii si datorita faptului ca am cautat sa invat si caut sa invat zilnic din experiente / oameni nu ma mai prea ating interviurile. Daca vad ca nu am cu cine discuta sau se manifesta cu o superioritate urata fata de mine, am spus ce am de spus si am incheiat.
Si ei au nevoie de tine, nu doar tu de ei. Sa nu uiti asta.

| Parakeets explică (pentru Sophieka):

Aww, la acest aspect nu m-am prea gândit. Și mersi că ne împărtășești din experiența ta. Chiar ne ajută, să mai vedem și cu alți ochi frica noastră cea mai mare. happy

| Sophieka a răspuns:

Nu pune multe informatii personala in CV precum adresa exacta unde locuiesti. Nume, prenume, data nasterii sau doar varsta, judetul si localitatea.

| DeMicUnCălător a răspuns:

La interviu. Fă-te plăcută. Restul e mai puțin important.
Oamenii, inclusiv șefii și patronii decid în funcție de "Îmi place sau nu"

| LaviniuA a răspuns:

Trebuie sa te placa tipa de la hr. Sa ai carisma, sa o privesti in ochi, sa nu iti puta gura, sa nu ti se vada parul din nas, sa nu iti intre barba in gura, sa nu ti se vada suncile, sa fii tuns, sa te exprimi clar. Stii ce vreau sa zic. Alpha male.

| Parakeets explică (pentru LaviniuA):

De fapt, i'm-a girl. happy
Sorry, dacă am dat impresia că aș fi un bărbățel. Asta mai îmi lipsea. :/ Ce urăsc cel mai mult pe fața pământului să par a fi eu. laughing)

Dar la aia cu șuncuțele, chiar se pune? Adică dacă spre exemplu eu aplic pe un call center, unde stau ascunsă în fața unui birou și telefon, chiar mai contează dacă eu nu sunt sirenă?!
Așa de rău am ajuns? Să judecăm dracului și după fizic? Apoi îmi spun mie neamurile că eu nu am dorință de muncă, că bla, bla?
Habar nu au rapandulele că eu am aplicat la câteva joburi și la toate am fost respinsă. Și încă la unele nu mi-am etalat mutra că în CV nu am pus și poză și cine nu m-a chemat și la interviu, doar o văzut cv-ul care nici ăla nu e prea cine știe ce, că nu am putut lucra din cauza repsingerii lor. Acum am ajuns să mint cu negrul, doar ca să nu am goluri în CV.

Am fost până și la Urban la mine în oraș și ai dracului nici acolo nu m-au primit. Păi dacă așa e viața mă duc dracului ori la mănăstire ori să mă sinucid, că nu am cum să trăiesc fără job.

Cât de carismă, nu am avut-o și nu o să o am vreodată. Acum e clar, acum abia înțeleg de ce dracului nimeni nu m-a vrut la un job. Încep să înebunesc.
Și mă întreb, unde dracului e God aici?!

Sorry, că pare că-mi vărs nervii aici, dar simt că o să ajung la psihiatrie în acest fel de respingere supremă. Apoi tot apropiații judecă.

| NLS a răspuns (pentru Parakeets):

Scrie-mi dacă vrei pe privat o adresa de mail, sa iti trimit modelul meu de CV.
Eu și încă 3 pers cărora l-am dat am avut succes, HR-ul firmei unde lucrez în Germania chiar m-a lăudat pentru ca nu am venit cu modelul Euro.
Iti pot spune in linii mari și ce trebuie sa conțină o scrisoare de intenție, sau ce trebuie sa spui, si cum sa te comporți la un interviu.

| LaviniuA a răspuns (pentru Parakeets):

Scuze ca te-am facut baietel happy Cred ca este important cum te prezinti, indiferent de job. Daca te vede mai grasuta poate se gandeste - asta nu se poate controla, mananca pe fond nervos, e lenesa ca nu face miscare sau are prea multi bani de asta mananca mult laughing
Acuma nici sa te faci ca la Hollywood, dar nici pufoasa in exces happy
God te iubeste si noi pe TPU te iubim big hug numa ca nu te putem angaja.

Imagineaza-ti ca mergi la un date. Daca te vede suparata sau needy, nu o sa te vrea. Zice... pe asta nu o vrea nimeni, de aia e asa.
Dar daca te vede senina, iubitoare, modesta, harnica... it's a match!

Răspuns utilizator avertizat
| DavidVladut12 a răspuns:

Desigur, iată câteva sfaturi referitoare la CV, interviu de angajare și procesul de căutare a unui loc de muncă:

Ce trebuie să conțină concret un CV?

- Date personale: Include numele tău complet, adresa de e-mail, numărul de telefon și adresa fizică (opțional).
- Obiectiv profesional sau Sumar: O declarație scurtă care evidențiază obiectivele tale profesionale și calitățile cheie pe care le aduci într-un loc de muncă.
- Experiența profesională: Enumeră experiența ta de muncă relevantă în ordine cronologică inversă, specificând numele companiei, perioada de angajare și descrierea responsabilităților și realizărilor tale.
- Educație și formare: Menționează instituțiile de învățământ pe care le-ai frecventat, gradul academic obținut și/sau cursurile care sunt relevante pentru postul dorit.
- Abilități: Include abilitățile tale cheie, precum cunoștințe tehnice, competențe lingvistice, abilități de comunicare sau alte aptitudini specifice profesiei tale.
- Activități extracurriculare sau angajamente voluntare: Dacă ai avut implicare în activități de voluntariat, proiecte sau organizații în afara locurilor de muncă, menționează-le pentru a evidenția abilitățile și interesele tale.

Cum facem să fim acceptați la un loc de muncă? Ce trebuie să spunem sau să nu spunem la un interviu de angajare?

Pentru a crește șansele de a fi acceptat la un loc de muncă:

- Pregătirea: Cercetează compania înainte de interviu. Înțelege valorile, misiunea și cultura organizației. Asigură-te că îți cunoști propria experiență, realizări și abilități pentru a le evidenția în interviu.
- Comunicare eficientă: Fii clar și concis în răspunsurile tale. Fii atent la limbajul nonverbal, cum ar fi contactul vizual, postura și tonul vocii.
- Potrivește-te cu cerințele postului: Evidențiază abilitățile și experiența ta care corespund cel mai bine cerințelor postului și demonstrează cum poți aduce valoare adăugată companiei.
- Pregătește întrebări: Demonstrează interesul tău față de companie prin punerea de întrebări relevante despre poziție și organizație.
- Fiți autentic: Fii sincer în răspunsurile tale și dezvăluie punctele tale forte și slabe într-un mod constructiv.

De ce unii oameni sunt acceptați peste tot, iar alții nu?

Există multiple aspecte care pot influența succesul unei persoane în obținerea unui job. Acestea includ:

1. Experiența și abilitățile: Persoanele cu experiență adecvată și abilități bine dezvoltate în domeniul lor de interes pot avea o șansă mai mare să fie acceptate în diferite locuri de muncă.

2. Pregătirea și educația: Un nivel ridicat de pregătire și educație într-un domeniu specific poate face diferența înaintea altor candidați.

3. Atribute personale: Calități precum încrederea în sine, comunicarea eficientă, adaptabilitatea și capacitatea de a lucra în echipă pot influența în mod pozitiv decizia angajatorului.

4. Potrivirea culturală: Uneori, angajatorii caută persoane care se potrivesc cu cultura organizațională existentă, astfel că unii candidați