| anonim_4396 a întrebat:

Dați-mi și mie niște sfaturi ce dracu' să facem la un interviu de angajare.

Cum să ne comportăm, ce să spunem, ce să facem?

Cu ce se poate minți totuși ca și experiență cât de cât ca să ne poată primi? Ce să scriu în CV-ul ăla?

Știam că pentru munca la negru nu se cer recomandări sau Revisal. Ce muncă la negru să trec în CV pentru anii ăștia în care n-am lucrat, dar să pară plauzibil?

Și de ce naiba nu se poate accesa CV europass de pe net, gratuit? Dar de ce și când plătesc pentru unul, tot nu mă lasă să-l accesez sau descarc? Este frustrant.

42 răspunsuri:
| Seba2013 a răspuns (pentru Lambruzau):

Daca apare si Mosotti nu te mai lasam nici sa dormí. Nici in dulap nu mai scapi de el.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Seba2013):

Mulțumesc domnule Seba pentru apărare. happy O să te numesc bodyguard-ul TPU așilor. Chiar apreciez că vrei să ajuți, dar din păcate domnul nu înțelege nimic. happy
Evident că pe această cale și eu trebuie să-mi cer scuze de la ilustrul Seba și de ceilalți TPUași care chiar au o părere bunicică pe aici despre mine și eu am utilizat acest limbaj, nu-mi stă în fire, decât rare ori și aceasta a fost una din aceste minunate zile în care monștrii de care vă vorbeam chiar m-au invadat. happy
Dar încă o dată îmi pare rău. happy

| haileewatson a răspuns:

Daca ai mai mult de 19 ani, sau ai avut cel putin un loc de munca, nu exista nicio scuza pentru ca sa nu stii cum sa iti faci un CV, ce sa scrii in el, cum sa te prezinti la un interviu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru haileewatson):

Știu să scriu un CV în Europass, probabil nu am întrebat cum trebuie sau ce?
Am scris CV uri în Europass, pe vremea când mă lăsa Google să accesez Cv Europass pe free. Acum nu îl mai pot accesa deloc. Nu înțeleg de ce? Plus că orice tip de CV mai apare pe Google acum cere bani ca să-l descarci și nici nu mai e ca în trecut, așa cum îl știam eu prin 2017, 2018. Acum m-am făcut destul de înțeleasă? Și chiar m-ai m-au rugat și alte neamuri să le ajut cu CV, la fel le-am spus că nu mai știu acum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Niciodată nu voi negocia nimic, poate deja am mintea setată de la stat cu salariu fix, dar asta cu negociatul mi se pare un mare bullshit, uite un motiv în plus pentru care urăsc angajarea la privat sad nu înțeleg ce rost are să spun eu o sumă, pe care oricum în final ei mi-o vor da pe baza fișei postului și a grilei de salarizare. sad
Eu una aș spune ce spuneam mereu în trecut "cât vreți sau minim pe economi", cum mă duceam la un job necalificat. Dar mi se pare o prostie și știu că în spatele negociatului ăsta stă de fapt altă parșivitate de a lor ca să vadă cum te judecă, dacă ai ambiții sau nu. :/
Mi se pare o prostie, dar mulțumesc pentru informații, nu interpreta ceva de aici ca și când aș avea ceva cu tine, ci doar mi-am expus o altă frustrare legată de acest negociat și de regulile ciudate, pentru mine, de la privat.
Nu înțeleg dacă le dau un CV, de ce mai e nevoie și de vorbă? Deocamdată rămân la stat, în învățământ, așa schioapăt și dureros cum o fi și ăsta, e tot ce am nevoie, supraviețuiesc, noroc că am măcar un colectiv jos pălăria. Oricum întrebarea era pusă la nervi după ce voiam să o iau la fugă din învățământ, dar oricum mi-am jurat că anul ăsta și dacă mă bate vreun părinte nu mai plec. În fond și statul și rezistența denotă ceva și te antrenează pentru mai greu. Dar bună întrebare, unde aș vrea. Habar nu am. Mă pot lăuda că am și alte formări (nu facultate în schimb), dar nu-mi place nimic și nu mă atrage nimic. Nu știu. Deocamdată țin cu dinții de învățământ.

| haileewatson a răspuns (pentru anonim_4396):

Exista multe modele CV-uri gratis, si in format word si pdf etc. Cauta in engleza si sigur vei gasi ceva pe un site. Eventual poti sa folosesti canva.com - poti sa-ti creezi propriul CV in concordanta cu modelele lor, unele sunt cu bani altele gratis.
Dar dificultatea lui depinde pentru ce post aplici. Una e sa aplici la o pozitie de barman, alta e intr-o pozitie de specialist marketing. Ce experienta ai si in ce domeniu vrei sa aplici?

Ma intorc la intrebarea ta originala: nu poti trece in CV munca la negru sau minciuni deoarece angajatorul iti va cere anumite acte la angajare, cum ar fi adeverinta de vechime sau adeverinta stagiu de cotizare. In plus, orice angajator cu acces in Revisal se poate uita acolo. Mai mult decat atat, pot sa-ti ceara referinte/recomandari de la fosti angajatori, si va trebui sa le dai o persoana de contact de la locurile de munca anterioare - asta nu se intampla peste tot, depinde de domeniu. In corporatii foarte importante am intalnit chestia asta cu referinte/recomandari.

"Cum să ne comportăm, ce să spunem, ce să facem?" - iti faci temele inainte de interviu: citesti despre ce pozitie e vorba, cine e angajatorul, te pregatesti sa le povestesti despre experienta si abilitatile tale. Majoritatea interviurilor vor incepe cu angajatorul care iti prezinta rolul si compania. Fii atenta la ce iti spune si adreseaza-i intrebari/nelamuriri. Este in interestul tau sa pui orice fel de intrebare la interviu. Dupa care te va intreba despre tine: ce experienta ai, abilitati, scoala/facultate, de ce esti interesata de pozitie, ce plus valoare poti aduce? etc etc etc. Intodeauna zambesti, intodeauna strangi mana persoanei, te imbraci frumos, esti manierata si pui intrebari.

N-am citit toate romanele pe care le-ai scris mai sus, dar cred ca ai anumite frustrari si suparari pe care ar trebui sa le adresezi cu un terapeut. El te poate ajuta sa treci peste aceasta stare de neputinta in care universul ti-a turnat in cap si tu saraca esti o victima.
Intr-adevar viata este grea, mai ales atunci cand nu ai avut mediul sau parintii capabili sa iti ofere o crestere armonioasa sau oportunitati/educatie care sa te ajute sa te dezvolti, dar nu mai vine nimeni sa te salveze acum. Trebuie sa iti autodepasesti conditia, fie ca e vorba de a invata skill-uri noi, a face o scoala, a slabi, etc. Trebuie sa te pui in situatii inconfortabile ca sa te dezvolti, si trebuie sa fii deschis la ce se intampla in jurul tau ca sa te adaptezi.
Daca ai 100kg nu e vina nimanui decat a ta.

"ei dădeau din cap când auzeau că eu nu vorbesc sau că nu am experiență." - la orice loc de munca trebuie sa vorbesti, fie ca vorbesti cu clienti sau colegii tai happy. Iar experienta se dobandeste pe parcurs. Vrei sa iti zic un secret? Nu te-au refuzat fiindca nu ai experienta, te-au refuzat pentru ca nu le-ai aratat ca esti dispusa sa inveti. (Si probabil ai vorbit urat la fel cum vorbesti pe aici cu "psihopat, barosan, mars, prostule, retar, taran" cu persoane carora le-ai cerut sfatul. Daca nu vrei sa auzi adevarul, de ce pui intrebari?)

| Mosotti a răspuns (pentru Lambruzau):

Si daca are probleme nu e vina ei, fiecare om are problemele lui, nu trebuie sa judecam fara sa cunoastem viata omului.
Oricine cam are frustrari, si miliardarii au, e imposibil sa nu avem. Uite Putin, de aia a iesit tembel asa, ca in copilarie nu a stiut ce e aia afectiune, a zis-o chiar el ca asa a fost.

Si ce ti-a facut? Ti-a lasat oameni sa crape in submarinul ala in marea Barenz, l-a durut in dos ca au murit aia in chinuri in August 2000. Venisera englezii sa ii scoata, el nu le-a dat voie.

Si altii la fel.
Vrea si ea sa faca ceva, intreaba, incearca, aia e, nu ne insulta, nu ne jigneste, nu face misto.

Si tu ai frustrari, ce de aia vb asa urat, macar ea nu ne face nimic, nu vorbeste urat, dar tu?

ha, ha, ha pe dracu (cum ai zis lui Seba), ca in tine fierbi de probleme, altfel te purtai frumos. Sau daca asa ti-e caracterul, si ala tot din frustrari s-a format, din complexe din copilarie, neimpliniri si te razbuni, crezi tu ca te razbuni.
Ca fata in fata nu ai curajul sa zici cuiva asa, ca ramai fara gura rapid asa instant.
Si nu zice "aaa, pampalaul ala mic?", aia is cei mai periculosi! La parnaie aia is criminali 95 %, smardoii mai rar.

Si daca insulti cu ce te ajuta? Te faci de ras si risti si penalizare. O sa-ti dispara mesajul, si ce ai rezolvat? Asta de 1-2 ori, ca apoi se intampla mai rau.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu il bagi in seama pe Lambruzau? Lasa-l sa vorbeasca ca, crede ca se razbuna din cauza frustrarilor lui. Ca i-am zis eu ce trebuia spus.

Nu vrea sa demonstreze nimic, vrea sa dea in altii ca sa se simta bine pe moment, ca in fata nu are tupeul sa faca din astea.
Nu conteaza ca e femeie sau barbat, nu i se vorbeste asa, nu e normal sa i se vb asa.
Nu poate sa zica in fata ca si-o ia de la cine nu se asteapta.
Ca la smardoi nu zice ca il vede mare, la "pampalai" zice, si de la aia si-o poate lua urat de tot.

Corect, mai bine o nebuna cu caracter si sincera, decat un om cu caracter infect si nenorocit.

| blackann a răspuns (pentru Seba2013):

"Eu la lucru daca ma rad de o persoana in scaunul de rotile si nu ii vorbesc ca o persoana normala, ma dau afara si imi retrag legitimatia. "

DACA RAD *
a rade nu e verb reflexiv.

CA UNEI PERSOANE NORMALE*

| blackann a răspuns (pentru Lambruzau):

Lasa-i frate ca nici n-au inteles ce ai spus si au sarit ca frustratii. si tot pe tine o arunca dupa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru blackann):

Așa și, hai să vedem, ce dracu a spus mă domnul?

S-a legat și nu doar că s-a legat, măcar Violeta în iarnă mi-a spus că sunt incompetentă și leneșă dar fără pic de caterincă. happy

Domnul a zis prima dată că sunt o pițipoancă ce-mi dau genele peste cap.

Apoi i-am spus că am probleme cu kg și cu neatractivitatea și și dacă aș vrea să am ru o atitudine de frumoasă pițipoancă, nu prea se pupă atitudinea cu atractivitatea happy și tot el a sărit ca prostul că bate vântul prin CV ul meu și că e crunt că eu nu știu să-mi fac un CV.

AM REFORMULAT SUB ALTE VORBE CE A SUSȚINUT STIMABILUL.

Aaa, când am scos colții și m-am apărat că e dreptul meu, mi-a zis "MARȘ"
Ce i-am spus și lui îți spun și ție, "MARȘ" mai spun doar țiganii ăia de la șatră, analfabeți, muierii lor cu care s-a căsătorit de la 15 ani, în baza legii țigănești. Încă mai aud prin magazine masculi rromi vorbind cu ale lor neveste "Fă!"

Dacă pentru voi și pentru secolul 21 e ok, FOARTE BINE happy Faceți fix ce doriți, cum am spus mai sus fix mă doare undeva. happy
Dar eu chiar și cu CV pe minus și leneșă și stând cu anii în casă, pe banii mamei, nu am acest limbaj și nu-l tolerez, understand. Dar cu chiu cu vai știu să-l folosesc și îl utilizez doar de forță majoră oamenilor ca voi. :/ Deși nici nu știu de ce-mi bat capul sau ce dracu sper eu că schimb pe aici păreri?! Doar că rămân profund idioată și proastă să observ că te asemuiești cu acest mister, Blackanne și îi ții partea, când clar eu chiar credeam că îți sunt amică. Dar după vreo 10 ani de prieteni falși, perverși și trădători, la dracu dacă mă mai surprinde ceva. Doar că atunci nu înțeleg ce era cu toată această amabilitate din privat, dacă tu iei partea oamenilor care mă atacă? Acum nu spun ca să-mi devii bodyguard sau ceva pe TPU deși sincer, fără să fi cerut vreo clipă să fiu protejată pe aici, se vede cine îți e prieten chiar și virtual și cine te stimează și apreciază și cine nu.
Doar că încă mă șochează să văd cât de proastă și naivă sunt și la 27 de ani, chiar am crezut că ești un amic virtual fain. Dar se pare că m-am înșelat.
Și ce mă mai frapează este că tu chiar susții că omul o zis ceva ok. Nu mă deranjază nici că nu ții cu mine, oricum ne cunoaștem doar pe TPU și poți face ce vrei tu, dar mă frapează în continuarea că tu poți susține că "A-i spune MARȘ unei femei" este ceva ok. Mă frapează, când eu din conversațiile cu tine, chiar am crezut că poți avea ceva esență, că poți fi un om bun. Dar se pare că m-am înșelat. happy
Deci dacă ai spus-o doar la caterincă, e ok, dar dacă ai spus pe bune, sper ca femeile care or să te caute, asta dacă nu ești căsătorit, vor vedea și mesajul ăsta, ca să-și facă o idee cam ce bărbați ai ca model și cu ce oameni o învârți.

Iar mă repet "A SPUNE MARȘ UNEI, FEMEI, LA FEL CA FĂ."
La fel și a utiliza știi tu ce înjurături masculine și macho cu femeile.
Ok! Faci asta în intimitatea ta, cu femeia sau femeile tale dacă ești poligam, dar nu cu femei random în online, cu atât mai mult cu femei necunoscute, nici chiar pe viu.
Aș aduce iar argumentul cu femeia urâtă și aia frumoasă, dar în fond chiar și așa tu știi că de fapt nu-ți dă nimeni niciun drept să îi spui chestii mai acide unei femei care e mai urâtă, why?!
Pentru că de fapt tot tu îți arăți prostia și infatuarea. Asta așa ca paranteză, că sincer, domnul acesta aș fi preferat de o mie de ori să se lege de mine că sunt urătă/hidoasă/balenă, dar nu să-mi chestioneze el capacitățile mentale și cunoștințele, nici chiar blankul meu din CV. Jur că pentru asta voi face crimă de om. Pentru atractivitate nu, pentru că mă doare fix în pix de atractivitate și am înțeles că fără ea am mai multe atuuri, machomanilor.
Dar nimeni, bă, dar nimeni nu-mi atacă mie cunoștințele și capacitățile mentale, chiar și de aș fi proastă, dar nu am spus că sunt proastă, tocmai pentru că nu am avut atractivitatea m-am luptat să am competențe profesionale, iar dacă am stat pe tușă, am stat tot pentru a studia ce nu știam. Pentru a deveni un profesor mai bun, ooo și nu susțin că acum știu toată materia, încă mai studiez și azi, dar ca un elev corect care nu a copiat niciodată, bă, dar niciodată, îmi rezerv dreptul de a mă apăra cu colții, cu dinții, sar la beregată dacă e nevoie, dar nimeni nu se leagă de competențele mele informaționale.

P.S. și de când dracu' a nu ști să completezi un CV sau să nu fii priceput la tehnologie că te doare-n coc de tehnologie și nu vrei pur și simplu să o înveți, înseamnă și că tu ai fi prost sau incapabil? De când? Explicați-mi că nu înțeleg. Plus că domnul nici nu avea toate datele despre mine. Nici nu mai știu ce am scris în întrebare, dar funny e că în 2017, 2018, aveam vreo 5, 6 CV făcute de mine alone în CV europass luat free de pe Google. Dar de vreo 2 ani la dracu dacă mai reușesc să-l accesez. Nu mai apare pur și simplu CV europass pe Google, apar tot felup de CV uri dar cu bani, cer bani ca să te lase să le accesezi. Am plătit la unul și tot nu m-a lăsat să-l accesez. Faza e că nici măcar nu era Europass. Unele firme cer strict CV în Europass. Faza e că degeaba accesezi altele dacă nu e Europass.

| blackann a răspuns (pentru anonim_4396):

Iar ai scris romane si mi-ai dat explicatii pe care nu le-am cerut, explica-i lui, daca vrei. el te-a "agresat", eu doar am spus ca nu a inteles nimeni primul comentariu, unde nu a jignit pe nimeni si nici nu s-a adresat urat.
din asta reiese pentru tine ca sunt eu de acord cu "mars" sau "fa"? eu nu vb cu "mars" nici macar animalelor, care sunt mai oameni decat oamenii. iar "fa" isi vorbesc si femeile intre ele si nici nu sunt tiganci. asa ca ele cer normalizarea.