| TDani a întrebat:

Salut TPU, doresc sa pun si eu o intrebare, este obligatoriu in Romania mai nou sa prezinti un cv europass la angajare, am descarcat un model foarte usor si gratuit si l-am complectatde aici https://modele-curriculum.com/cv-europass/, insa nu stiu daca este ok sa fie europass sau alt model

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

1)
Companiile MARI cer aproape mereu sa ai un CV dupa modelul europass.
In special multinationalele.

Daca trimiti la acestea un model de CV facut de tine (cum e cel de mai jos din linkul meu), si daca le place ce gasesc in el,
te vor chema la interviu, insa una dintre intrebari va fi daca stii sa citesti si intelegi o cerinta simpla. Oricum te vor angaja daca te descurci bine la interviu, si vor vedea ca esti ce asteapta ei, nu te vor penaliza pentru asta.

2)
Companiile mici sunt interesate doar de ce gasesc in CV, sa fie logic structurat, complet, usor de urmarit si fara exagerari (se prind destul de usor cand minti).
Nu sunt interesate sa fie un format anume, doar sa inteleaga usor din el cine esti, ce ai studiat, ce experienta ai, ce limbi stapanesti, daca ai alte ATU-uri care te recomanda pentru postul acela.

M-am angajat in Germania intr-o multinationala, cu un model creat de mine (inspirat bineinteles din ce vazusem la vremea aceea pe net).
Tipul de la personal m-a felicitat la interviu, a zis ca de mult timp n-a vazut asa ceva, toti veneau cu europass-uri sau cu ceva modele doar copiate de pe net, fara pic de personalitate/interventie din partea lor.

https://mega.nz/file/on4UyTKA#We1rgltzLBfbzrkEoVczQyVZ-EWtx1WX7St-VGZTP1E

| Hyperion7 a răspuns:

E ok cel europass, e universal acceptat și ușor de completat, de aceea mulți optează pentru el

| Dimi457 a răspuns:

Daca te angajezi la privat nu-i intereseaza hartia aia. Te pun la proba si gata.

| suntserios a răspuns (pentru Dimi457):

Si pe ce baza crezi ca te cheama la proba daca nu pe baza cv ului depus?