| Bone_Andrei_1984 a întrebat:

Dau funda.

Am 16 ani sunt la filologie simpla clasa a10-a.

In vara trebuie sa ma hotarasc la ce facultate vreau sa merg pentru a incepe meditatiile.

Pana acum optam spre politie insa acum cateva zile mi-am facut control la ochi si mi-au iesit -2.75 la stangul si -2 la dreptul si stiu ca daca ai -3 nu poti intra si imi dau seama ca pana peste 2 ani e inevitabil sa nu fac -3.

As vrea sa imi spuneti bazate pe profilul aceasta ca sa nu fiu nevoit sa recuperez matematica sau altele.

Daca s-ar putea o facultate din care sa ies o meserie platita binisor.

Multumesc anticipat.

23 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu orice facultate poti obtine un salariu bun, dar nu imediat cum o termini, ci dupa vreo 10-15 de ani de experinta!
Mai intai, trebuie sa iti cauti de munca, ca nici o facultate nu vine cu post de munca asigurat. Apoi, iti faci ucenicia si in ani, mai cresti in pozitie, sperand sa castigi ceva mai bine ca un simplu muncitor.

| Nemessys a răspuns:

Stiu ca raspunsul meu nu o sa contina exact ce doresti sa afli. Insa as vrea sa-ti zic un lucru. Tu cand o sa-ti alegi un job, o sa te uiti mai mult la salariu decat la ce se face acolo? Eu te sfatuiesc sa gasesti ceva ce-ti place si daca se poate, in viitor sa scoti bani facand acel lucru. Crede-ma. degeaba muncesti nu stiu unde si castigi un salariu mai maricel daca tie nu iti place deloc ce faci acolo. ma rog... nu am de unde sa stiu cum esti tu cu domeniul asta al politiei, insa doar asta am vrut sa-ti zic. Este mult mai ok sa lucrezi undeva, sa-ti placa foarte mult ceea ce faci la locul de munca si sa castigi o suma mai mica de bani, decat sa lucrezi in alta parte, sa-ti urasti meseria dar o faci petru ca se castiga ceva mai binisor.
Iti scriu asta deoarece mi-a atras atentia ultima ta propozitie,, Daca s-ar putea o facultate din care sa ies o meserie platita binisor". Nu stiu sa-ti raspund la intrebare, imi pare rau dar. macar sper ca te-a ajutat cat de cat ce am zis mai sus. Adica poate ai o pasiune si poate faci in asa fel incat sa scoti bani din asa ceva in viitor. big grin

| alex495 a răspuns:

Imi pare rau sa ti zic dar ti ai ales prost profilul. Din filo iesi doar Profesor/educator sau daca ai bani poti fi traducator. E bine sa fi profesor, faci meditatii si iei 50 de lei la 2 ore pe copil minim. Chestia e ca pentru inceput o sa fi trimis la tara, undeva la cuca macaii unde nu o sa faci meditatii si banii de salariu o sa se duca pe naveta. Dar daca tu ai vrut filologie...

| Adry05 a răspuns (pentru alex495):

De unde pana unde doar 2 meserii de la filo? Eu inteleg ca esti prost informat, dar de ce vii si o ametesti si pe fata asta?

| alex495 a răspuns (pentru Adry05):

Mai sunt si alte meserii nu neg, casier la kaufland, lucrator comercial, maturator etc. Eu le am dat pe alea top. Si daca nu ma crezi, te rog aduti aminte ca suntem in Romania. Doar asta poti deveni daca mergi pe ramura filologie. Sa se duca pe inginerie sau programare daca vrea mai mult

| Adry05 a răspuns (pentru alex495):

Ce amuzant esti tu. Sunt si alte joburi, din orice job se ajunge sa se castige, eu stiu ca ti-au spalat creierul ca doar din 3 joburi se castiga bani, dar din moment ce n-ai avut experienta cu niciunul din alte domenii, nu inteleg de ce iti dai cu presupul pe aici?

| alex495 a răspuns (pentru Adry05):

Tocmai, sunt foarte realist. E un profil usor, scapi de liceu cat ai zice peste dar si dupa sa nu se astepte la mai mult de psiholog daca are pile. Din start nu poate da la nicio facultate cu profil real din pricina bacului. Nu poti aplica daca nu ai nota la mate de la bac. Cei de la filo dau la istorie, romana si logica, deci din start ramane cu posturile easy prost spre mediu platite.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Lasă-l pe Alex astă că e atotștiutor, aici le știe pe toate, mai mult ca sigur eu și toti cei care am mers pe filologie nu vom face nimic în viață, și pe la politica le știe el pe toate, nu merită să-ți bați capul cu el.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am inteles de ce te ai aprins asa. Nu va bagat nimeni pe gat profilul asta. Sunt multe altele. Ati zis astia sunt prosti, se chinuie la chimie, fizica si eu frec menta la logica. Acum platiti pretul pentru cei 4 ani unde ati frecat ****. Nu am nimic cu voi, e o tara libera dar nu te lua cu mine in gura cand am cunostinte la litere si la psihologie si nu l minti pe baiatul asta doar ca sa moara si capra vecinului

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Nu știu ce cunoștințe ai tu, dar de fiecare dată când scrii ceva trebuie să traduc mai întâi din română în română mesajele tale elocvente.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ti am dat o din picioare si acum ce sa spui si tu ca esti un pustulica de liceu, pe cand eu sunt la master la inginerie si am cunostinte destule in Bv la diferite facultati. Hai sa fim obiectivi ce dracu

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Brașovul e printre cele mai slabe centre universitare din țară, despre ce vorbim?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Și ar mai fi ceva, la ce master ești tu când în 2013 erai a-11-a?
https://www.tpu.ro/......la-romana/

Un calcul simplu: Ești, in cel mai bun caz, în anul 3.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

E in top 5 pe tara Brasovul, si facultatea mea e pe 2 dupa poli la acelasi nivel cu Iasi ul urmand Clujul.
Si esti triggered rau sa mi bag picioru rolling on the floor. Ai luat o in gura deja nu poti sa o mai scuipi, las o asa cum a picat. Legat de 2013 poate intrebasem pentru altcineva. Si lasati omul in pace, nu l baga in haznaua in care esti tu, poate el chiar vrea sa fie mai mult de un simplu casier/ profesor de liceu pe viitor

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Păi celelalte profesii în afară de ingineri și programatori, cine le practică?

| Adry05 a răspuns (pentru alex495):

Nu mai stau sa-mi pierd timpul ca e clar ca esti genu de om care o tine pe a lui indiferent cate argumente i s-ar aduce, mentalitate de mate-info as spune. Stai si crezi acolo ce vrei da macar nu mai impune si altora parerile tale preconcepute.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

El oricum le știe pe toate și la istorie, la știinte politice e as, chiar dacă a făcut mate-info.

| alex495 a răspuns (pentru anonim_4396):

Voiam sa ingor tampenia asta, dar se pare ca nu intelegeti nici tu nici Adry. Celelalte profesii sunt practicate de cei fara studii medii sau cei care sunt la un profil fara viitor in Romania. Sunt multi taximetristi care au terminat filo si dupa avocatura, sunt multe casiere cu facultatea de litere. Sunt multi zidari in Spania si Italia care au terminat filo la seral, doar asa sa fie cu studii medii.
Eu nu am impus nimic, voi vreti sau cel putin,, nugaseamnumeliber" vrea sa i distruga viitorul baiatului asta, eu i am explicat pe ce posturi va putea lucra in viitor daca termina filo, posturi decente fata de culegator de fructe sau zidar in Est. Am fost pur obiectiv, chiar si acum cand ma lupt cu 2 cacaciosi de liceu care habar n au cu ce se mananca viata si freaca menta acasa pe banii parintilor.
Legat de profil am terminat stiinte ale naturii ca sa va linistiti amandoi

PS: asta e ultimul mesaj, nu mi mai bat capul cu voi ca nu intelegeti, poate peste peste cativa ani cand o sa lucrati la Carrfour/Mc Donalds/Kaufland/Profi si o sa vina unu de sparge salariul vostru pe o luna pe un cos de cumparaturi o sa va ganditi de 2 ori la ce am zis

| anonim_4396 a răspuns (pentru alex495):

Și toți avocații, notarii, magistrații, angajații MAI, economiștii, jurnaliștii, traducătorii, profesorii (care-s mulți), psihologii din țara asta au făcut și o politehnică înainte ca să poată lucra in profesia lor?

| Kogaion a răspuns:

Vorba multa si aproape nimeni nu ti-a dat un raspuns concrect. Daca porti ochelari si mergi la control periodic, nu o sa-ti mai creasca, iti spune asta cineva care a purtat ochelari si tot miopie am avut si eu, doar ca ceva mai mare decat ai tuhappy. Eu iti recomand sa inveti pentru politie, dar mai cauta si alte facultati pentru ca totusi la politie se intra foarte greu si pe langa meditatii mai trebuie sa faci si sport, pentru ca implica si o proba sportiva admiterea acolo. Alte facultati din care se castiga bine asa, ar fi IT si Psihologie, poate si Jurnalism.

| Alfred0703 a răspuns:

Capsuni Spania.

| Nevroza a răspuns:

Fa ce iti place si va veni de la sine, faima si banii

| vali2323 a răspuns:

Daca la politie iti place de ce nu te duci acolo?
Problema cu ochii se poate rezolva! Chiar daca ai -2.75 ori se stopeaza la 2.75 ori se remediaza (ceea ce nu cred sad ). Si daca pana la urma nu poti intra la politie axeaza te pe ceva care sa iti si placa, pentru ca, daca faci o meserie din "scarba" nu o sa rezisti prea mult acolo, o spun din propria experienta! Daca totusi vrei ceva bazat pe filologie, eu personal ti-as recomanda avocat happy.
Have a nice day!