| CoMyYySiAtat a întrebat:

Deci am si eu o mica-mare problema. Eu sunt in clasa a 8-a si vreau sa intru la Lazar, insa problema apare cu alegerea profilului. Dupa liceu as vrea sa incerc sa dau examen la academia de politie, ceea ce inseamna ca eu am nevoie sa intru la filologie. Dar la filologie se face foarte putin matematica si asta este o materie la care ma pricep destul de bine, adica am participat la olimpiade si concursuri si sunt a treia pe scoala. Pe langa asta, matematica(in afara de sport) este singura materie care imi place.
Ok, si mai este un lucru: daca intru la filologie inseamna ca deja sunt hotarata sa dau la academie (ca alta meserie pe care ma ajuta profilul asta sa o am nu ma incanta). In schimb daca intru la mate-info as mai avea timp sa ma hotarasc, iar in ultimii doi ani (daca as vrea in continuare sa intru la academie) sa ma mut la o clasa de filologie si sa fac meditatii la romana, istorie si engleza ca sa recuperez. Insa mi-e frica pentru ca aceste meditatii nu ar putea fi de ajuns sa recuperez si mi-as micsora sansele de a intra la academie.
Voi ce parere aveti?

P.S.: Scuzati-mi greselile gramaticale(daca sunt) deoarece am scris in graba si sper sa nu va deranjeze ca am scris atat de mult(chiar nu puteam sa-mi exprim problema in mai putine cuvinte).

1 răspuns:
| MamaNegri a răspuns:

Schimba-ti planurile de viitor! Daca inveti atat de bine atunci de ce vrei sa te faci politista? Eu zic sa te gandesti bine la ceea ce vrei sa faci pe viitor! Si mai e ceva. Daca te duci la filo te poti face ceva doar in domeniul ala dar daca te duci la mate poti merge oriunde dupa aceea! Gandeste-te bine! Asta e sfatul meu