| yulymcl a întrebat:

Sunt clasa a 10 a, filologie si tatal meu mi-a zis sa ma hotarasc de pe acum la ce facultate sa dau si sa-mi aleg un drum in viata, imi puteti da exemple de facultati cu domenii bune(cat mai detaliat). Doresc sa precizez ca dupa terminarea facultatii vreau sa ma angajez in acel domeniu (sa fie o meserise platita binisor)! Multumesc anticipat!

1 răspuns:
| denisa1120a a răspuns:

Una dintre meseriile bine platite si dupa ce termini facultatea sa ai un loc asigurat de munca este Academia de Politie.Am auzit ca iti dau ei de la facultate loc de munca imediat cum termini. Dreptul ar fi si el bun doar ca trebuie sa inveti foarte mult si apoi sa faci stagiatura la un avocat cu experienta,apoi vei lua cazuri din oficiu,neplatite si trebuie sa iti faci o reputatie,sa le castigi,este foarte greu. Jurnalismul mai este o alegere, sunt multe job-uri in domeniu, nu chiar bine platite dar... Facultatea de Psihologie, Relatii Publice si Comunicare. Poti da si la Medicina, nu conteaza liceul doar ca va fi putin mai greu pentru ca din a 11a nu mai faci chimie, biologie etc. Poti da la SRI, eu zic ca e o facultate destul de buna si cred ca te poti angaja usor, Este la altegerea ta, gandeste-te in primul rand ce iti place.Eu sunt tot a 10a filologie si o sa dau la Jurnalism pentru ca imi place foarte mult sa compun(poezii, articole). Sper ca te-am ajutat. happy