| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumiți angajați se simt mai motivați să muncească atunci când șeful/șefa îi supraveghează decât atunci când lucrează singuri sau in echipă?

Răspuns Câştigător
| SharpEagle a răspuns:

Teama e cea care-i motiveaza, de fapt. Muncesc de "ochii soacrei".
Posibil sa aiba legatura cu educatia, cu modul in care au fost crescuti si ce conceptie li s-a inradacinat legata de munca, de ideea de a munci. Poate ca realizau lucruri in copilarie doar daca erau impinsi constant de la spate. Are legatura si cu delasarea sau procrastinarea care-i caracterizeaza.

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Aia sant pupincuristii sefului

Bula
| Bula a răspuns:

Nu au siguranta si initiativa proprie, iar astfel ramane mentalitatea de sclavagism.

| darrio2007 a răspuns:

Muncesc de frică.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Lipsa de constiinta duce la asemenea malformatii.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i adevarat! Nu se "simt motivati", cand sunt priviti sau supravegheati, ci o fac fiindca asta este obligatia lor acolo, fiind platiti sa faca acea munca!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când muncesc din olbigație, fără să îi intereseze munca pe care o fac, acesta este modul lor de a se motiva, din sursă exterioară.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu cred ca "motivati" este cuvantul potrivit. Mai bine zis... putin constransi.

| SharpEagle a răspuns (pentru DoarBogdan):

"Nu cred ca "motivati" este cuvantul potrivit"
Eu vad lucrurile asa conceptual si dpdv volitional (al vointei si dorintei):
- Motivatia este mobilul, motivul care determina o initierea unei actiuni (te determina sa vrei)
- Constrangerea este motivul care determina o inactiune, sau incapacitatea de a face o actiune (te determina sa nu vrei ceea ce ti-ai propus initial si eventual sa te sucesti, in functie de evaluarea riscurilor).

Deci, in cazul in care cineva face ceva in urma unei constrangeri, nu constrangerea in sine il determina sa faca ceva, ci consecintele pe care le evalueaza daca n-ar face acel ceva. Altfel spus, motivatia interna este alta, ce tine de consecinte, nu de constrangerea in sine. Ce folos ca incerci sa constrangi pe cineva, daca nu e nici o miza in joc, nici o pierdere.
Ma rog, e doar o fina diferenta pe fond.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu stiu, sincer eu am observat ca sunt mult mai eficienta cand lucrez orice, daca e cineva in preajma mea. Nu cred ca trebuie sa fie sef/sefa.