| Marius131415 a întrebat:

Cum de unii sunt motivați să muncească când au depresie sau alte probleme fie de sănătate, fie familie?

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Munca e o virtutie nu e un chin, suferință initila, deși omul este cel mai prost, tâmpit, idiot animal, pentru a supraviețui muncește 30 de zile nici un animal nu face asa ceva, trebuie sa dai un sens vieți tale

| Wr3nch a răspuns:

Ca nu primesti mancare, utilitati si altele pe gratis.

| Marius131415 explică (pentru Wr3nch):

Pai și cum pot unii că eu la anxietate puternica de abia mai puteam psihic darminte la depresie.

| NutellaLover69 a răspuns:

In functie de persoana, munca poate oferi un scop sau o cale de scapare din situatia in care se afla. Este foarte subiectiv, si pot exista multe motive in functie de ce fel de munca este vorba. Unii muncesc pur si simplu pentru ca alternativa este sa faca foamea, insa altii o fac cu speranta ca munca lor va da roade intr-o zi si vor castiga destul cat sa "traiasca bine". Munca poate fi si o modalitate de a-si mentine mintea ocupata, ca sa nu aiba timp sa-si faca griji. Motivatie poate fi faptul ca muncesti pentru cei dragi, pentru o viata mai buna sau pentru viitorul pe care vrei sa-l ai. Iar atunci cand gasesti motivatia potrivita, aceasta te va impinge sa muncesti in ciuda problemelor. Munca ta nu mai reprezinta doar ore pierdute si oboseala, de-acum are un scop mai inalt, personal, pentru care merita sa depui efort.