| puca a întrebat:

De ce este asa de greu in Romania daca esti femeie si ai 34 de ani sa-ti gasesti un loc de munca decent? Vreau doar sa muncesc, oare cer prea mult?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru Romania chiar ceri imposibilul! O tara de manelisti si fara cultura, axata pe instincte primare, nu este interesata in a oferi ceva si altuia. Nu esti singura care se zbate cu aceasta problema. Probabil nu ai chef sa ti-o tragi cu patronul si atunci ti se arata usa. Sau nu o pupi in fund pe curva lui si atunci asta iti face zile fripte, mai ales ca esti mai desteapta decat ea. Nici pentru un barbat nu e mai simplu. Daca n-o "lingi" pe tarfa patronului iar nu ai sanse sa ramai prea mult in firma. Si pentru ca nici eu n-am stomac sa fac asta, si in plus mai si zic ce nu-mi convine schimb si eu joburile.

| puca explică (pentru anonim_4396):

Asta cam asa este din pacate, asa merg lucrurile la noi, poate pe viitor lucrurile se vor schimba...Cei care vor sa munceasca cinstit nu isi au locul in societatea noastra...

13 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Oriunde este greu! Obtinerea unui job depinde in mare masura si de abilitatea de a te "vinde" --- cat mai "scump" daca se poate!
Nu da vina pe varsta,sex sau criza economica--- numai tu ai cheia --- trebuie,doar, sa-nveti cum s-o rasucesti! Tehnici, tactici despre "cum sa te vinzi " gasesti cu duiumul pe net ( sau carti)--- la fel, sfaturi pentru intocmire CV-uri, scrisori de intentie sau pregatirea pentru interviu.
Spor la invatat si numai bine!

| anutza a răspuns:

Buna daca vrei un venit suplimentar te pot inscrie ca reprezentant Oriflame, eu castig cateva sute de lei pe luna. E-mail ln_anamaria@yahoo.com

| DenisaAbdn a răspuns:

Depinde de pregatirea ta, experienta si ceea ce stii efectiv sa faci cel mai bine. Trebuie sa fii flexibila si sa ai cat mai multe competente. Sa vii cu un plus fata de ceilalti candidati. Sa fii realista si sa ai calificari sau recalificari cu aplicabilitate in viata economica si sociala actuala. Si nu in ultimul rand, nu te descuraja, fii optimista si cauta in continuare. Multa bafta!

| puca explică (pentru DenisaAbdn):

Crede-ma ca am studiat tot felul de carti, articole, am lucrat in vanzari 7 ani de zile si pot spune ca am ceva experienta iar fiecare serviciu pe care l-am avut a presupus un domeniu nou si am luat totul de la zero. Eu raman tot la ideea ca la noi daca vrei sa-ti gasesti un serviciu bun tb sa te incadrezi inte 24-30 de ani

| MoonLight a răspuns:

Inereseaza-te de un job in strainatate daca stii o limba straina! Nu mai astepta ca nu e de asteptat. Mama pleaca maine in Germania pentru un post de asistenta medicala. Nu stie asa multa Germana, dar o sa faca niste cursuri acolo si in 6 luni o sa poata sa o vorbeasca macar. Eu iti urez succes. Daca in Romania nu gasesti, nu mai e de asteptat, fa-ti bagajele.

| puca explică (pentru MoonLight):

Pai am vrut sa fac si pasul acesta dar m-am trezit cam tarziu pentru lucrurile merg prost cam peste tot...

| simonanegru271207 a răspuns:

Eu am 20 si tot nu gasesc nimic si culmea nu ma laud dar chiar stiu sa fac orice, sau daca totusi ar fi ceva ce nu stiu as invata super repede.e tara prea saraca si prea ignoranta. incearca sa ai grija de un copil eu am incercat dar era prea alintat prea mic prea obraznic si maicasa prea nesimtita (probabil din cauza diferentei de varste dintre mine si ea)dar daca impui niste reguli clare si ai si putina experienta(copil acasa)ai putea gasi usor. era un site care se ocupa cu asa ceva iti lua interviu dupa care te plasa in familia care considera ca indeplinesti conditiile necesare

| puca explică (pentru simonanegru271207):

Pai la tine problema este tot varsta ca esti prea tanara si nu ai experienta dar ai timp, esti de abia la inceput de drum

| ALice_4674 a răspuns:

Da,din pacate persoanele care inainteaza in varsta isi gasesc mai greu un loc de munca.Acum se cauta fete de 20 de ani si nimeni nu mai tine cont de experienta ta.Mai nou, manelistii castiga de 10 ori mai mult decat o persoana care lucreaaza 24/7

| puca explică (pentru ALice_4674):

Pai stii ce este bizar la noi :daca esti prea tanara nu ai experienta daca ai experienta esti prea in varsta si iar nu este bine, daca ai facultate nu este bine pentru ca majoritatea patronilor vor sa-ti treaca in contract minimum pe economie iar la studii superioare acesta este mai mare iar daca nu ai diploma de studii superioare iar nu e bine...si tot asa...

| amicool08998 a răspuns:

Pentru ca statul nu are bani

| puca explică (pentru amicool08998):

Statul are bani dar nu pentru oamenii de rand, tot pentru cei care au bani stiii vorba aceea "banul la ban trage"