| DanielDanny a întrebat:

Ce Doamne iarta-ma s-a intamplat cu joburile din Romania?

De ce nu se mai gaseste nimic decent? Tot ce gasesc e de 11-12 ore pe zi, ori e 8 ore in fiecare zi + weekenduri, ori cine stie ce alt fel de program inventat care din care nici sa mergi sa platesti facturile n-ai timp!

Eu acum sunt la un depozit in care incarc si descarc si manipulez marfa toata ziua, 11 cateodata 12 ore si doar Duminica o am libera!

E normal asa ceva, sa lucrezi 60-70 ore pe săptămână? E bataie de joc!

Pe mine chiar nu ma intereseaza sa am salariu mare, vreau si eu ceva decent sa imi mearga cartea de munca! Nu sa muncesc la tinerete si sa dau banii in spitale la bătrânețe!

14 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La măturat pe stradă.

| sadrian46 a răspuns (pentru sadrian46):

Sau intri în politică, duci și tu geanta unui șef, și iei o slujbă la stat ( la stat degeaba).

| anonim_4396 a răspuns (pentru sadrian46):

Asta e efectul real al pandemiei. Joburile dispar preturile cresc. Inainte de pandemie firmele erau disperate dupa forta de lucru acu cele care au supravietuit nu mai angajeaza. Si inca nu s-a terminat

| DarthNiger a răspuns:

Mai bine iti gasesti un job part time, gen curier, sau mai bine iti cauti un loc de munca unde sa nu te suprasoliciti fizic si mental.
De exemplu ca ospatar sau casier, daca gasesti un loc bun si accepta sa te angajeze, nu o sa duci lipsa de salariu.
Asta e tara in care traim, joburile banoase unde stai mai mult degeaba sunt ocupate de analfabeti functionali care au fost angajati prin spaga si alte afaceri din astea necurate.

| DanielDanny explică (pentru DarthNiger):

Sefii sunt intelegatori, colegii sunt de treaba, da cand sti ca ai 11-12 ore pe zi si numai o zi libera pe saptamana, pai nu te apuca toata sila? Nu mai am timp de nimic, obisnuiam sa pictez, nici vorba de asa ceva! Vin acasa nici nu mai mananc, dorm si o i-au de la capat a doua zi! Nici cu 5000 de lei nu as mai sta acolo! Eu vreau sa imi mearga cartea de munca nu sa am probleme de sanatate mai târziu!

| DarthNiger a răspuns (pentru DanielDanny):

Te inteleg, si eu as ceda la atatea ore de munca si nu are rost sa iti rupi spatele daca nu faci fata, iti fortezi organismul sa functioneze peste limita si nu e bine pentru sanatate.
Cautati un loc de munca mai putin stresant, mai relaxant fiindca sunt destule, chiar daca salariu nu o sa fie acelasi, macar nu o sa mai vi frant de oboseala dupa ce termini programul.

| DanielDanny explică (pentru DarthNiger):

Si mai e si chesta ca dupa ce ca am foarte putin timp liber, in timpul ala tot in stres stau ca nu ma pot gandi la nimic altceva decat, "maine iar acolo, ce-o mai fi si maine, iar o i-au maine de la capat, maine e abia prima zi din săptămână, cum o mai fi si restul săptămâni?" Chestii de genul!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce nu te angajezi la Glovo

| NunuNini a răspuns:

Asta e democratia pe care am cerut-o in 1989! Acum, o avem.

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

Salut! Din păcate, așa este. sad

| 09Daniel20Botezan70Psihologie70Psihiatrie90 a răspuns:

sad Și eu lucrez ca manipulant la FAN Courier big grin Lucrez 8 ore pe zi, în 2 schimburi (13:00-21:00 și 07:00-15:00) happy Am timp și să îmi trăiesc viața și de libertate.winking Sâmbăta lucrez de la 7 la 1 sau 2 și duminică liber. big grin Am lucrat și eu 12 ore pe zi la o spălătorie auto, cu o zi liberă pe săptămână. E nașpa. sad Cât câștigi acolo, măcar? Eu nu aș sta pe atâtea ore. 3 săptămâni am stat acolo laughing

| CassiusAlexander a răspuns:

Se găsesc destule.

| RealKing01 a răspuns:

Si baiatul meu a vrut sa-si gaseasca un job part time ca am cautat eu dar nu prea gasesti pe olx, asta e Romania mergem inainte!

| DanielDanny explică (pentru RealKing01):

Da nu vreua part-time, 8 ore pe zi de luni pana vineri, asa ar fi normal!

Asta e problema, ca "mergem inainte" si nu spune nimeni nimic!

Acceptam ca prostii si o sa fie din ce in ce mai rau! "Lasa ca merge si asa..." Nu mai merge asa! Isi bat joc de noi!

Ne muncesc pe nimic la tinerete si la batranete tot la ei ajung banii noștri cand ne tratam in spitale de probleme cu spatele, probleme cu inima, cu nervii sau cu altele!

Eu dupa 4 zile in locul ala Duminica in singura mea zi libera stau in pat, fierbe carnea pe mine, ma dor toti muschii, imi plesneste capul, am stari de greata, imi tremura mainile, pentru ca muncesc si in soare! 8 ore era ok, dar când mai stai 3-4 ore dupa alea 8, te termina si fizic si psihic!