| anonim_4396 a întrebat:

De ce nu exista femei care să muncească în construcții?
Exista femei zvelte, cu rezistenta la efort fizic, dar totuși lucrează în alte domenii.
Nici în domeniul construcțiilor nu am văzut numai bărbați solizi.
Eu până acum nu am întâlnit nicio femeie care sa lucreze pe șantier. big grin

Răspuns Câştigător
| StoicAnalysis a răspuns:

Femeile nu pot lucra intr-un mediu de lucru unde emotiile nu isi au rostul. Plus ca munca fizica grea si asidua e pentru barbati. Pentru ca asa suntem construiti ca oameni. Barbatii risca si muncesc fizic mai mult avand rezistenta. Unde ai mai vazut tu femeie sa care saci de ciment, roabe pline de balast, sa tencuiasca case, sa toarne sape, zi de zi, an de an?
Femeile sunt construite in asa fel incat sa creasca copii, si sa faca lucruri usoare si medii ca greutate. De aceea sunt si diferente intre femei si barbati. Toate femeile mai nou se asteapta sa fie egalitate intre femei si barbati peste tot. Ceea ce e o tampenie. Este ok sa fie egalitate intre femei si barbati atata timp cat ei fac aceleasi lucruri. Dar e o imbecilitate curata sa spui ca ar trebui sa fie egalitate undeva unde diferentele de sexe isi spun cuvantul.
Sa nu se inteleaga gresit, nu sunt misogin. Chiar respect femeile pentru ca au si ele un rol important in societate, dar nu acolo unde un barbat este mai potrivit pentru o anumita sarcina.

24 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Fiindca femeile isi aleg profesii mai delicate din cauza ca ele se protejeaza de solicitarea fizica, fiindca femeile au ciclu menstrual care la efort mare pot declansa hemoragii, apoi fiind insarcinate, pot pierde copilasul din cauza efortului fizic samd. Constitutia fizica a femeii nu este atat de robusta ca a unui barbat!
Ma asteptam ca pana la varsta asta a ta destul de mare, sa stii acest lucru si trebuie sa recunosc ca m-ai dezamagit.

Prin extrapolare, vin si te intreb acelasi lucru, dar despre barbati. De ce in comert femeiele sunt in proportie de 90-95% femei, cand sunt si destui barbati capabili sa vanda o haina, o gaina, salam, rosii, medicamente sau de ce nu sunt cosmeticieni?

| Violleta2022 a răspuns:

Am vazut cu ochii mei o echipa de 14 femei lucrand la betoane, in constructii, cu lopetile in mana niveland betonul, pentru ca se turna beton peste structura metalica a unor pilonii navali, acum aproape 40 de ani, la Galati.
Magaziile de scule si materiale sunt tinute tot de femei, ca pot fii manipulate cu stivuitoare, sau masinute speciale.
Mai sunt inginerele din constructii civile si industriale, arhitectele si proiectantele, multe sunt femei si toate muncesc in constructii, doar ca marea majoritate muncesc in birouri, din cauza fragilitatii corpului feminin.

Posibil ca tu sa nu fii vazut femei pe santier fiindca in ultimii 20-25 de ani nu s-a mai construit atat de mult cum se construia pe vremea comunismului si atunci s-a preferat selectarea fortei de munca "masiva" nu cea fragila.

| petrisor23 a răspuns (pentru Violleta2022):

laughing Alea sunt exceptii. In tarile nordice s-au facut studii sa lase barbatii si femeile absolut liberi, sa nu fie influentati "cultural" si s-a observat ceva foarte opus parerii feminismului: Cand lasi femeile si barbatii sa aleaga singuri nu se produce o egalizare a alegerilor ci din contra diferentele SE MARESC.winking

| dullcat a răspuns:

Poate daca colegii nu ar fi asa misogini si nesimtiti, ai vedea mai multe femei pe santier.

| relian a răspuns:

Pe santier lucrezi afara, cald, frig, munca fizica, care necesita ceva forta etc, femeia e mai slaba fizic ca barbatu, asa ca de aia nu lucra acolo.

| Frank51 a răspuns:

At this point, cred că știu de ce îți place să tai ceapa.

| anonim_4396 explică (pentru Frank51):

Așa, și? E cumva o rușine?
Orice muncă este demnă. Nedemn e să furi sau să faci sex pe bani.

| Frank51 a răspuns (pentru anonim_4396):

Am zis eu că este nedemn sau că este într-un anume fel? Am spus doar că îți place.

Poate înțelegi acum că îți este mult mai plăcut să tai ceapa decât să ridici borduri.

| gabicoo a răspuns:

Bineeee. Nu vrei să fii tu prima? Rozi pe șantier! Să vedem, să vedem ce-o să iasăăă.

| Hyperion7 a răspuns:

Da ce poza mișto love struck
Lăsând asta, femeile nu merg pe șantier, deoarece nu vor ele sa meargă, pot fi ele cat de svelte, daca ele nu vor.
Sau mai e și faptul că decât să își bată capul o femeie cu construcțiile, mai bine lasă un bărbat pentru că el chipurile ar ști meserie
O fundiță? kiss

| wildthing a răspuns:

Dar de ce pe front, majoritatea soldatilor sunt barbati?
Dar de ce la turneele de tenis de Grand Slam, barbatii joaca meciuri de 3 din 5 seturi, iar femeile joaca meciuri de 2 din 3 seturi? Dar de ce mingile cu care joaca femeile sunt mai usoare decat cele cu care joaca barbatii? Si daca fac un mic efort, pot veni cu multe alte "de ce"-uri de acest gen.
Sa fie oare din cauza faptului ca femeile nu sunt totusi la fel de rezistente si fortoase precum barbatii?winking Altfel, la acele turnee de tenis de care vorbeam, li se dau premii in bani, egale ca valoare cu ale barbatilor.winking Pai, ori suntem egali ori nu mai suntem?winking

| TheGentleman a răspuns:

Pentru că pe șantier este mult misoginism, sexism șamd.

https://www.youtube.com/watch?v=Z4OQmn22n8A

| Konstantinos99 a răspuns (pentru TheGentleman):

Pentru ca cineva nu recunoaste starea naturala si abilitatiile oferite, total diferite ale celor 2 sexe.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns (pentru TheGentleman):

Or poate pentru că există diferențe între bărbați și femei? Știu că e o erezie să spui asta, dar gândește-te un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca e greu si pentru ca nu e un job atat de bine vazut in societate. Nu te simti smecher ca salahor. De asta nici nu auzi feministele sa se planga ca nu exista egalitate in domeniul constructiilor. In acest caz nu mai e vorba de patriarhatul malefic care le pune piedici.

| Xexexexexer a răspuns (pentru anonim_4396):

Feminismul e despre alegere, deci daca exista doar doua femei in toata lumea care vor sa faca un anumit lucru, sa nu existe bariere inutile.
In domeniul constuctiilor nici macar voi nu va inghesuiti, sunteti o generatie de IT-isti.

| nyoentox2002 a răspuns:

Eu cunosc o femeie care a lucrat cu mine în fabrică care muncea in constructii

| Ilovedinero a răspuns:

Pentru ca ne ferim de ff mult efort fizic.Adica si eu zic sincer ca ma bag la atelier la schimbat o pompa, un ulei, la schimbat o roata etc dar nici macar la un atelier nu as putea sa stau mai mult de 5 ore.Dar la constructii? E vorba pur si simplu de conceptul omenirii

| Konstantinos99 a răspuns:

Pentru ca femeia este inzestrata cu alte velietati in interiorul ei fata de barbat. Chiar daca este puternica, o ajuta in anumite activitatii ale vietii zilnice dar nu este construita sa reziste si sa isi doreasca sa lucreze in astfel de domenii.

| petrisor23 a răspuns:

laughing Curentul feminist milita pentru "egalitatea" femeilor cu barbatii in posturi de conducere(unde statistic barbatii sunt mai competenti si mai pregatiti mental pentru astfel de "lupte" dure ) nu si in domeniile hinghierilor, gunoierilor, zidarilor, lucratorilor in titei si gaze si altele. Asta arata ca curentul feminist e o pacaleala.

| dullcat a răspuns (pentru petrisor23):

Mai citeste. Femeile au fost nevoite sa lucreze in diferite industrii grele si sa preia slujbele de barbati dupa ce acestia au fost dusi pe front, in al Doilea Razboi Mondial, consecinta care a dus la lipsa fortei de munca necesare. Feminismul este despre oportunitati si salarii egale, nu discriminare bazata pe sex. Daca esti curios sa cauti niste statistici, femeile sunt platite mai putin desi ocupa aceleasi posturi ca barbatii in varii domenii.

| petrisor23 a răspuns (pentru dullcat):

:)) Pe ce lume traiesti? Asta e o gogorita feminista. Daca femeile erau platite mai putin pentru aceeasi slujba/nr.de ore/etc. patronii angajau numai femei ca ieseau in castig. Dar NU e cazul. E ilegal de foarte multi ani sa platesti femeile si barbatii diferit. Diferenta reiese din orele suplimentare pe care barbatii le lucreaza, pe lungimea neintrerupta la un loc de munca (in timp ce femeile au maternitatea si au pauze in munca), barbatii se axeaza pe domenii mai dificile care platesc mult mai bine, titei si gaze vs vanzatoare sau asistenta.

Dupa ce urmaresti acest clip vei gandi diferit:
https://www.youtube.com/watch?v=aMcjxSThD54

| Xexexexexer a răspuns:

Eu cunosc si care au lucrat in mina. Tu ai lucra intre 20 de barbati? Eu nu. Sau de ce nu o faci acum?

Gandeste-te ca la morga nu prea angajeaza barbati pentru ca au fost foarte multe cazuri in care au agresat cadavre. Ca femeie intre barbati nu esti safe. Si din experienta prietenelor mele care au incercat sa patrunda in domenii dominate de barbati, cam la toate li s-au pus bete in roate, au fost hartuite si asa mai departe.

| pascupas11 a răspuns:

Cai mai buni constructori barbati,cei mai buni bucatari barbati, cei mai buni compozitori, pictori, barmani, ce vrei tu barbati.