| anonim_4396 a întrebat:

De ce persoanele calme au mai multă tărie interioară decât cele impulsive/irascibile?
De exemplu, am avut un șef acum mai mulți ani care era destul de irascibil, se comporta ca un dictator, dar care nu (mă) intimida. Era un om slab, în ciuda comportamentului. O parte dintre angajați făceau mișto (subtil) de el și nu-l respectau.
La polul opus este fostul meu șef de acum câteva luni. El e un tip calm, diplomat, amabil dar intimidant în același timp. Tot colectivul îl respectă, atât în prezența cât și în lipsa lui.
Mereu m-a intimidant, în ciuda calmului său.
Are acea tărie interioară pe care celălalt șef, în ciuda atitudinii iritabile, nu o avea.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

Persoanele calme pot avea o tărie interioară puternică, deoarece înțeleg că au controlul asupra emoțiilor lor și pot rămâne calmi în situații dificile sau stresante. Aceasta le poate da un avantaj în luarea deciziilor, deoarece sunt mai capabili să gândească clar și rațional în ciuda presiunilor sau a stresului.

Pe de altă parte, persoanele impulsive sau irascibile pot avea dificultăți în a-și controla emoțiile și pot lua decizii nechibzuite sau nepotrivite în situații dificile. Acest lucru poate avea un impact negativ asupra respectului pe care ceilalți îl au pentru ei, deoarece comportamentul lor poate fi perceput ca fiind nepotrivit sau nesigur.

De asemenea, tăria interioară poate veni și din încrederea în sine și în abilitățile proprii. Persoanele care au încredere în sine sunt mai puțin afectate de critici sau de situații dificile, deoarece știu că sunt capabile să depășească obstacolele și să își atingă obiectivele.

Deci, în general, persoanele calme pot avea o tărie interioară puternică datorită capacității lor de a-și controla emoțiile și de a lua decizii raționale în situații dificile, precum și datorită încrederii în sine și în abilitățile lor

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Totul depinde de educatia primita in mediile precedente.
Formarea personalitatii incepe cu "cei 7 ani de acasa".

| sierra1 a răspuns:

Cred că nu "tăria interioară" e determinantă aici ci competența lui

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Irascibilitatea aceea vine de undeva, nu se manifestă degeaba, așa că normal că era un om mai slab, probabil conștient că are anumite defecte și încerca să le mascheze prin dictatură, dar nu își dădea seama că se vede din exterior big grin persoanele impulsive și mânate de sentimente sunt ușor de manipulat, normal că nu te intimidează un om care știi că ai puterea să-i strici ziua în orice secundă.

Un om calm te intimidează pentru că transmite superioritate, știi că orice spui sau faci, te poate pune la punct în cel mai liniștit ton. Nu ești un stres pentru el. E de neclintit și de neatins. În plus, persoanele astea sunt mai tăcute și mai greu de citit, nu știi aproape niciodată ce gândesc și la ce să te aștepți de la ele.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru că de multe ori liniștea interioară îi irită pe ăia care nu o au. Am observat asta pe viu.

Și era și o vorbă, că ăia care nu au liniște interioară, nu se simt plini pe interior, fac zgomot la exterior ca un butoi gol care-l învârți pe uliță. laughing)) Pe când un butoi plin nu mai zdrăngăne când îi dai drumu la vale. laughing)) Un butoi plin merge în liniște, asta cred eu că e intimidant pentru oricine. laughing))

| popescuhertz a răspuns:

Oamenii care sunt calmi și își pot controla emoțiile lor sunt adesea mai puternici în interior, deoarece pot lua decizii bune chiar și atunci când sunt supuși la presiune. Alți factori care pot contribui la tăria interioară a unei persoane sunt încrederea în sine, reziliența și capacitatea de a face față provocărilor.