| anonim_4396 a întrebat:

De ce anumite persoane sunt calme și non-violente în mare parte a timpului dar în unele momente se "aprind" repede atunci când sunt provocate?
Ca exemplu: un tip calm care urăște violența dar când e insultat grav de către altul, îl amenință pe acesta (în mod pasiv-agresiv) că-i sparge fața, lăsând stupoare printre martorii care nu l-au mai auzit folosind amenințări de genul.
E doar o modalitate de a intimida sau acei oameni sunt precum câinele care nu latră dar mușcă?

Răspuns Câştigător
| Hammurabi a răspuns:

Aici, e interpretabilă orice situație.
A fi calm și non-violent ca fire, nu cred că înseamnă să te lași călcat în picioare de orice idiot fără discernământ care te atacă aiurea.
Dar nici să duci reacția prea departe, dacă vezi că ai de a face cu unul pe care nu prea îl duce capul.
Presupun că apărarea e instinctuală, iar prima reacție nu apuci să o gândești prea mult, dar apoi, e logic ca rațiunea să preia controlul.
Așa cred. Uite că n-am analizat niciodată prea mult aspectul ăsta, cu toate că și eu sunt destul de impulsiv ca primă reacție.

2 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu stiu dar eu sunt de parere ca atunci cand ai motiv sa-i rupi capul cuiva, nu trebuie sa anunti (ameninti), ci sa folosesti momentul optim.
Violenta verbala e doar indisciplina.

| Drimmero a răspuns:

Mutu **** pamantul, astia sunt oamenii cei mai periculosi, aia care par calmi si nu dau dovada de agresivitate dar daca i-ai suparat sau enervat te calca in picioare, ce pot sa zic, asa trebuie sa fii, oarecum ma numar printre oamenii astia, linistit in mare parte din timp fara sa provoc insa ma aprind repede cand sunt provocat. Nu e o modalitate de a intimida, pur si simplu asa reactioneaza ei.