| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt oamenii atat de prosti in tara asta?

Răspuns Câştigător
pupimik
| pupimik a răspuns:

Nu toti oamenii sunt "atat de prosti in tara asta". Si stai linistit...ca si in alte tari sunt oameni chiar mai prosti ca romanii. Uita`te la americani, sa vezi acolo oameni care zici ca is picati de pe pluto... zici ca n-ar trai pe lumea asta.

20 răspunsuri:
Antonia_4818
| Antonia_4818 a răspuns:

Intrebarea ta e formulata tendentios? Ai impresia ca aici se adreseaza intrebari al caror raspuns ar trebui stiut de cel care intreaba..., la unele intrebari... sau e o constatare in urma alegerii noului guvern?

April
| April a răspuns:

Ceea ce nu s-a observat in intrebarea ta si, de buna credinta unii romani ti-au raspuns, e faptul ca tu pui doi de i la sfarsitul cuvantului oameni.Gramatical vorbind, cel de al doilea i e articol hotarat si rolul sau e sa indice referirea la un anumite lucruri nu la "niste", oarecare. JUdecand astfel putem intelege ori ca nu cunosti bine lb.rom.,ori nu esti din Romania.CAci daca OAMENII-inteles :toti-sunt prosti in tara asta, avem si noi dreptul sa te intrebam:din care tara cu Oamenii (doar)destepti ne vorbesti?

.Mr.Mike.
| .Mr.Mike. a răspuns:

sunt asa prosti pentru ca ii reprezinti.

| MihaiA a răspuns:

Din acelasi motiv pentru care ai pus si tu intrebarea asta : de prost/i

| LuS[z] a răspuns:

E HAI CA EXAGEREZI. E ADEVARAT CA SUNT UNELE SPECIMENE
(DIN PACATE CAM MULTE)ADR SUNT SI OAMENI DESTEPTI.STIAI CA JUMATATE DIN NASA E FORMATA DIN ROMANI? DECI NU SINTEM TOTI PROSTI OK?

Răspuns utilizator avertizat
blonda_suprema
| blonda_suprema a răspuns:

Depinde din care tara scrii.

| mariazet45 a răspuns:

Comparativ cu ce tara? cine ti-a zis acest lucru s-a inselat, ai vazut tu cativa prosti pe langa tine si crezi ca toti sunt asa. Nu e adevarat in alte parti sunt si mai prosti dar ei nu se denigreaza intre ei ca noi. In Romania sunt oameni foarte destepti, foarte frumosi si BUNI, asta e important si asa trebuie sa gandim despre noi. Prosti sunt pe toate drumurile //

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

salut! ai putea sa dai mai multe detalii? poate dupa ce vom elucida impreuna dilema ta, vei fi mai putin pesimist... ce zici? bye guzzy92

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca se considera destepti si atoatestiutori,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ma daca u esti prost ne prostesti si pe noi cu atata prostime de a ta si asa ti-am raspuns la intrebare

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru ca suntem un popor de masokisti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pentru k populatia e in creste iar inteligenta scade

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sint prosti e uite ca ne conduc uni si mai prosti.

| username_7558 a răspuns:

De ce sunt proşti?
Pentru că sunt români care pun astfel de întrebări.
Pentru ca sunt încă mulţi alţii care nu se prind că e o întrebare retorică, şi încearcă să "răspundă", şi prin asta nu fac decât sâ mai adauge unul pe listă.
Pentru că sunt destui care afirmă că "jumate din NASA sunt români", şi chiar mai mulţi cei care cred asta, când de fapt basmul era cu românii care alcătuiau o treime din softiştii de la Microsoft (nu de alta, dar avem niste şcoli bune de Automatică şi Informatică în ţară, dar niciuna de astronomie, nicun program spaţial, niciun cosmonaut român). În plus, aceeaşi persoană crede că dacă dă exemple de români care nu sunt proşti (chiar dacă nu e adevărată afirmaţia), atunci e clar că a rezolvat problema şi a găsit răspunsul. Probabil ca se şi crede exclusă din rândurile afectaţilor...
Pentru că unii nu ştiu că dacă dai exemple si mai rele, nu însesamnă că ai răspuns la întrebare; de altfel, un răspuns la întrebarea asta nu se obţine prin comparaţie, cum sugerează unii.
Pentru că unii incearcă să se auto-excludă din cercul mare al proştilor, scoţând câte un neologism din dicţionar şi aruncându-l într-o frază incorectă gramatical.
Pentru că unii cred că dacă dau un răspuns "şmecher" (sau "jmecher" sau cine ştie câte alte versiuni ale acestui cuvânt, a cărui existenţă îi dă dreptate omului să îşi pună această întrebare) dovedesc că sunt în stare de nişte conexiuni neuronale, sau îi inchid gura curiosului prin răspunsuri pseudo şi auto intitulate "inteligente".
Pentru că unii se cred psihologi, şi pentru că Einstein a murit, şi nici când trăia nu era român.
Şi da, pentru că cei ca mine, care ştiu cât sunt de proşti, se bucură atât de tare când vad că restul sunt mult mai jos pe scara evoluţiei.

| cosss a răspuns:

E genetic...

| einstein a răspuns:

pentru ca stiu ca sunt prosti, si le convine sa se complaca in situatia asta... nu e mai usor? as vrea ca prostia sa doara... rau, raaaaau de tot...

| lilianatirdea a răspuns:

Pentru ca toti se cred destepti ca d-l usename.

| lili a răspuns:

ptr.ca ii caracterizeaza ignoranta si ptr.ca sunt multi