| anonim_4396 a întrebat:

De ce sunt unii angajați vechi, cu experiență, mult prea exigenți cu angajații noi pe care trebuie să-i instruiască?

Întrebarea e inspirată de experiența mea de la ultimul loc de muncă.
Când m-am angajat, șefa de magazin m-a repartizat la casa de marcat ca să învăț.
Am fost instruită, pe rând, de trei casiere cu experiență.
Cu prima m-am înțeles foarte bine, cu a doua așa și așa, în schimb cu a treia a fost jale.
Pur și simplu mă umilea de față cu clienții, reprosându-mi că nu fac exact că ea, că nu știu anumite chestii, în contextul în care eu nu mai lucrasem în comerț.
Înțeleg că fiecare are stilul lui de a lucra, personalitate, plus necesită multă atenție ca să nu ieși lipsă la bani, dar această cucoană avea așteptări de la un novice să se comporte ca un expert. Asta din primele zile.

Ați pățit-o și voi?
Cum ați gestionat situația?

Răspuns Câştigător
| Emma30555 a răspuns:

Nu au răbdare, nu știu sa explice, sunt fixisti sau sunt anumite antipatii de la început.

6 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Simplu: "Doamna, sunt aici ca sa invat. Greselile sunt inerente celui care invata". Spus cit mai autoritar, sa priceapa ca esti la inceput, si ca cererile ei sunt aberante.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In primul rand, deoarece AU EXPERIENTA! considera ca un Novice, le pune RABDAREA la incercare! happy
Tradus: pentru ei e o rutina, pentru tine un examen happy

Ați pățit-o și voi?
Cum ați gestionat situația?

Intrebarea ta imi aminteste de unul dintre primele mele locuri de munca happy - Kaufland happy ( casierita la Kaufland ).
La fel ca tine, si eu am dat peste fel si fel de " instructori", o tipa tanara care lucrase acolo de maxim un an, relationam foarte ok cu ea, imi explica calm & imi repeta daca era necesar, nu se enerva, si spunea de fiecare data ceva de genul : "nu-i nimic, e ok happy si eu am fost novice /incepatoare ", apoi, am dat de o matracucahappy ( si da happy, batrana, cu experienta ( si acum cred ca lucreaza pe acolo, intelegi cred ca a fost reversul a ceea ce asteapta un novice de la cineva mai priceput.

Cum am gestionat situatia?
Odata mi-am dat demisia, apoi am revenit happy, apoi am fost data afara... si nu am mai revenit happy

| DovleacTurbat a răspuns:

Uită de unde pleacă, se simt importanți. Îți dai seama daca unu din asta ar ajunge Intr o funcție de conducere? laughing
Cum era aia cu "păduchele in frunte"?

| anonim_4396 explică (pentru DovleacTurbat):

Da. Au uitat că și ei au fost o dată începători.

| 1234568807 a răspuns:

Asa sunt oamenii, si daca esti si genu de persoana care pricepe putin mai greu, e si mai rau, o sa te creada toti prost