| pantera2011 a întrebat:

De ceva vreme taica meu tot ma cearta si pe mine si pe mama asa ii vine lui ori ce facem nu ii e bine (noi facem bine) cu alti vorbeste frumos cu noi nervos de multe ori se uita si urat la mine dar in fine.Aseara s-a certat cu mine dintr-un motiv prostesc pe care mie si rusine sa o spun dar o spun. A zis ca eu i-am stricat din bani si cand in colo am mai pus eu la bani.Sunt foarte trista si suparata si cand imi amintesc de trecutul ce l-am avut cu el plang imi da si mie cineva un sfat? astept

8 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Incearca sa afli ce necazuri il macina. Poate este ceva legat de varsta, de starea de sanatate, de situatiile complicate de la seviciu.

| Brotacel a răspuns:

Buna!

Probabil e o problema bazata pe timp. Oamenii cu criza asta sunt mai nervosi, suparati etc. Poate are probleme la serviciu si simte nevoia sa-si descarce nervii pe cineva (desi pe cine nu trebuie)...Stai linistita, se va rezolva. Incearca sa vorbesti tu cu el sau mama ta, sa-l intrebe daca are probleme personale, sa-i spuna ca a observat o schimbare la el de comportament, daca se simte bine, sa discute linistit cu el si se va rezolva sigur...Bafta!

Pa, pa.

| lovegirl15 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa purtati o discutie seriosa, iar tu si mama ta sa incercati sa aflati motivul pentru care se poarta asa cu voi. Poate il macina niste probleme care il macina, pe care nu vi le-a impartasit si voua si din aceasta cauza a devenit suparacios si se poarta urat cu voi.Cred ca trebuie sa luatzi o masura in privinta asta si sa nu-i mai suportati toanele... orice om are probleme si momente in care e suparat, dar asta nu-i da dreptul sa se razbune pe cei din jur.

| Zazu a răspuns:

Tatal tau are probleme, pana nu le recunoaste nu o sa isi dea seama ca greseste, nu are de ce sa se comporte asa cu copilul si sotia lui, indiferent daca are probleme sau nu, voi nu sunteti calul lui de bataie. Daca cu voi nu se poarta frumos si cu ceilalti da, inseamna ca vrea sa para un om bun, ca sa faca impresie prietenilor. Eu cred ca ar trebui sa fie invers, pentru voi sa pastreze liniste si cu ceilalti sa pastreze distanta pentru ca va afecteaza foarte mult starea lui de nervozitate, de care voi nu sunteti vinovate, si chiar daca ati fi, omul se intelege cu vorbe frumoase, nu cu cearta.

| matraguna1 a răspuns:

Cu siguranta comunicarea ajuta foarte mult. Incercati putin cate putin sa aflati ce anume ii creeaza aceste stari tatalui tau. Pot fi legate de munca, de sanatate de relatia cu mama ta etc. Putin cate putin, imbuneaza-l, fa-i cate o mica surpriza, pupa-l pe un obraz, sunt gesturi mici care fac mult. Trebuie doar sa ai rabdare si sa vrei intr-adevar sa se schimbe ceva in atmosfera din familie. Cand eram mai mica aveam si eu tensiuni in familie. Irascibilitate. In timp am reusit sa ii abordez altfel pe parintii mei si acum chiar e ok. Mai o gluma, mai o povestioara, gesturi dragute la care nu se asteptau, s-au adunat acolo si a iesit ceva bun. Pana la urma am inteles si care era sursa problemelor. Iti doresc multa bafta. Merita sa faci un efort constant ca sa recapeti atmosfera care era odata in fam voastra.

| ma7r1x a răspuns:

Asta m-a miscat foarte mult crying, mi-au si dat lacrimile, imi pare foarte rau pentru ca ti se intampla asa ceva crying, eu nu ma pricep la chestiile astea ca nu am avut probleme din astea, mai vorbeste si tu putin cu tatal tau, spune-i de ce tot va cearta, daca nu are efect atunci mai lasa-l putin asa poate ii va trece de la sine supararea pe voi crying. PS : nu garantez ca functioneaza, dupa cum am zis nu ma prea pricep la chestiile astea. crying

| Helene a răspuns:

Nu plange pentru ca toate se vor rezolva.Mama ta si cu tine ar trebui sa va decideti la viitorul pe care vreti sa'l aveti! Sunt sigura ca si mama ta are un job si va puteti intretine singure! Daca tot zici ca ai avut un trecut dureros vorbeste cu ea, sa scapati cat mai repede de acest om! Daca se uita urat la tinee, cred ca este naspa, pentru ca in unele momente n'o sa se poata controla si o sa ajunga la gesturi naspa.Asa ca ganditi'va!
Succeslove struck

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta e o gluma sau ce? si taica-meu e la fel