| Eduard_Darius_2001 a întrebat:

Deci mi se pare extrem de complicat...
Vreau sa devin comisar sef de politie, e posibil din moment ce urmez un liceu teoretic?
Daca da, cum se procedeaza, ce facultate trebuie sa urmez, unde depun dosarul si cum ajung in rangul asta de comisar, ce cursuri trebuie urmate. Sunt complet in deruta si nu pot sa ma lamuresc.

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa ce termini liceul, cu diploma de bacalaureat, trebuie sa fii admis si sa termini facultatea de politie din cadrul Academiei de Politie.
Dupa aceea devii subinspector de politie si apoi urci, in timp, in grad, este drum destul de lung pana la comisar sef.

| Eduard_Darius_2001 explică (pentru Ioandelasal):

Facultatea de politie de frontiera?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Eduard_Darius_2001):

Si Facultatea de politie de frontiera exista in cadrul Academiei de Politie, vezi aici la Specializari: http://www.academiadepolitie.ro/admitere.html

3 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Pana la a fi comisar sef, ar trebui să te mulțumești cu gradul de subofiter si sa n ai așteptări asa mari din prima caci viata e plină de surprize si nu o putem controla. Iti urez totusi succes la bac si la facultate(admitere)!