| anuskgalusk a întrebat:

Din toamna o sa incep liceul. Ma duc la profil uman filologie. Vreau sa stiu ce pot sa ajung urmand acest profil. Help mehappy

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Larisa_Lolis_1996 a răspuns:

Buna happy si eu sunt la filologie. Pai poti sa urmezi mai multe facultati exemplu : dreptul, jurnalismul, psiholog, poti merge la limbi straine. Chiar poti sa alegi din multe prfesii specifice filo tongue. Eu voi urma jurnalismul sau dreptul.

| TIUCA a răspuns:

Filologia este pentru cei care iubesc Limba şi literatura română. Nu în ultimul rând iubesc limbile străine. Cu acestea se ocupă profilul filologic. După bacalaureat poţi urma Facultatea de litere. Poţi să te axezi pe studiul limbii şi literaturii române plus o limbă străină sau numai pe limbi străine. Intră pe siteul unei universităţi şi vezi ce oferă Facultatea de litere. Ca şi carieră în viaţă cu Literele poţi deveni profesor, traducător, translator etc.