| Carlaaa a întrebat:

Doresc sa fac un liceu vocational, profil actorie.
M-am orientat catre Dinu Lipatti, desi nu stiu in ce consta proba eliminatorie pentru acest liceu.
In caz de stie cineva, va rog ajutati-ma!
Multumesc mult!

Răspuns Câştigător
| spy_6444 a răspuns:

Eu am terminat Dinu Lipatti- sectia arta teatrala. Te pot ajuta cu foarte multe raspunsuri. In primul si-n primul rand trebuie sa iti alcatuiesti un repertoriu, adica o lista cu titlurile poeziilor pe care le-ai invatat ( sau pe care le vei invata ), de preferat pentru tine este sa iti alegi o poezie din fiecare gen in parte, si anume: alegeti o poezie de dragoste, o poezie filozofica, o poezie comica, si o poezie de forta + o fabula + NEAPARAT un Monolog ( acolo sunt f.f.atenti cei din comise, ai grija ce iti alegi! ) + ca fiind un Liceu de Muzica iti vor testa si calitatile vocale, deci este necesar sa inveti o melodie ( eu am optat pentru,, Un actor grabit " - Laura Stoica cand am dat examen ). E usor sa intri la acest liceu, daca iti dai interesul pentru ceea ce ti-am scris putin mai sus. Pentru mai multe informatii iti las adresa mea de e-mail : alina_simona2007@yahoo.com

1 răspuns:
| Jeremy1 a răspuns:

Din cate stiu de la o prietena:

Prima data dai proba de muzica. Pe 15. 06. 2010, ora 9, dai proba la un instrument, iar pe 16. 06. 2010, ora 9, se da din teorie, solfegiu, dicteu.

A 2-a proba va fi de teatru. Pe 15-16. 06. 2010, ora noua trebuia sa reciti poezii, sa joci o scena de teatru (sau ceva asemanator).

Sper ca te-am ajutat. happy