| cosmin986522 a întrebat:

Dupa ce termini liceu poti sa dai la orice facultate sau depinde de profilu care l-ai terminat?

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Poți da oriunde dacă ai timp suficient timp să înveți la materiile de care ai nevoie la examenul de admitere!
În principiu, se ține cont de profilul urmat la liceu, real/uman.
Succes!
Pa, pa.

| PrecioussGirl a răspuns:

Pei in ziua de azi poti urma orice facultate. insa eu consider ca daca tot sunt la mate info si ma kinui 4 ani cu matematicaa asta dupa aceea sa ma indrept catre ceva care are legatura nu?
iti dai seama ca daca esti la filo de ex o sa iti fie mai greu daca vr la medicina deoarece la filo nu se pune accent pe bio, kimie etc. happy

| oAnna a răspuns:

La inscrierea la facultate nu depinde de profilul ce l'ai facut. Dar depinde daca profilul care l'ai facut te fa ajuta la facultate. De ex. daca tu faci un profil cu multa romana si alte limbi(filologie) nu poti sa te duci la o facultate care faci multa matematica, ex arhitectura etc. deoarece nu poti face fata si poti avea surpiza de a cadea la toate examenele ( in cel mai rau caz),. Totul depinde sa faci fata la facultate, daca te ajuta profilul respectiv pe mai departe.

| Fluture14 a răspuns:

Nu neaparat. poti da la orice facultate vrei.