| Miruuuuu a întrebat:

Hey TPU!

Daca termini un liceu mate-info poti merge la o facultate de muzica?

19 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Trebuie ori să ai voce ori să te pricepi la un instrument muzical ca să intri la facultatea de muzică/conservator.
Pa, pa.

| Bunny a răspuns:

Poti sa mergi la orice facultate(particularA) vrei tu, indiferent de ce liceu ai facut sau ce medie ai avut.Nu conteaza ce ai facut in liceu.Pana si in facultatea de muzica sunt mai multe domenii si te'ai axa doar pe unul.Deagaba ai face liceu de muzica si ai studia chitara daca tu la facultatea de muzica faci despre toate in general sau te axezi pe pian.Pana si la facultatile de stat se plateste(decat primele locuri sunt complet gratuite) dar sunt atatea facultati particulare ieftine(de exemplu Spiru Haret) deci ai de unde alege.Nu te gandi ce liceu faci sau cu medie termini.Conteaza sa fii sigura de ceea ce vrei de la viata. Sper ca te'am ajutat si succes in luarea unei decizii.happy

| Bunny a răspuns:

@Biana2b ea de dus poate sa se duca la orice profil vrea indiferent de liceu.Chestia cu pregatirea e partea a2a. Logic da un examen de admitere si trebuie sa aiba si ceva habar de muzica dar poate intrawinking mai ales daca e particulara.Ca si toti care fac liceu de mate ajung matematicieni?laughing) Conteaza sa fie pregatita si sigura de ceea ce vrea sa faca in viata.

| mnia a răspuns:

Sigur! Alegerea pe care o faci nu trebuie sa fie neaparat influentata de profilul urmat la liceu, poti face ce facultate vrei, indiferent de ce profil ai ales la liceu big grin

| Deniisze a răspuns:

Dar tu macar ai voce? laughing

| Deniisze a răspuns:

Şi ce dacă mi-aţi dat nefolositor?
Măcar am zis un adevăr!

| Deniisze a răspuns:

@Cinnamon : O cunosc aşa că...
No comment!

| melyyy a răspuns:

Da, deoarece acest profil iti da posibilitatea sa intri la orice facultate dorestiwinking bineinteles cu media necesara

Sarbatori fericite:*

| AηdeLle a răspuns:

Nu conteaza ce liceu faci. Dupa ce termini orice liceu, poti da unde vrei tu, numai sa intrii laughing. Dar daca vrei sa faci un conservator, mai bine faci si un liceu de muzica, pentru ca totusi acolo trebuie sa stii ceva.
Daca e pentru tine, eu te sfatuiesc sa faci un liceu tot pe profilul asta, daca vrei sa faci o facultate de muzica, te-ar ajuta mai mult. Dar cred ca mai bine ai ramane la mate-info, daca vrei sa faci ceva in viata, pentru ca cu muzica, nu prea o sa ai de castigat, eventual prof. de muzica, si nu cred ca vrei asta. happy Pt ca daca vrei sa te faci cantareata, n-o sa fie deloc asa usor, nu ajunge sa faci un conservator si gata big grin. La noi in Romania, muzica, e ceva app echivalent cu prostitutia.batting eyelashes. Nu mereu.laughing

| Kate21 a răspuns:

Nu conteaza ce liceu faci, poti merge la orice facultate dupa

| cinnamon a răspuns:

Da. Poti merge oriunde, profilul nu conteaza. Probabil o sa fie nevoie sa recuperezi cei 2 ani in care nu faci muzica la scoala dar asta tine de tine

| cinnamon a răspuns:

@Bianca, da tu ai auzit de ore particulare? De meditatii? Tu crezi ca daca nu faci materia la scoala nu mai ai nici o sansa sa o faci altundeva? Ce Dumnezeu chiar!

| cinnamon a răspuns:

Andrusca nu ai zis nici un adevar. Ai intrebat ceva. nefolositor

| cocosnucifera a răspuns:

Poti merge unde vrei tu. Fratele meu a facut mate-info intensiv si a iesit cu diploma de asisten programator care acum sta prafuita intr-un dosar. S-a dus la facultatea de Jurnalism. big grin

| miky014 a răspuns:

Nu conteaza ce liceu faci. Poti alege orice facultate.
Poti face in liceu un profil bazat pe mecanica, si sa mergi la facultatea de matematica straight face

| Bianca2b a răspuns:

Oamenilor! La un liceu de muzica se face un instrument. Daca ai fost la mate nu mai poti sa te duci la muzica, ca matematica nu-i un instrument. Ce Dumnezeu! Ai facut vreun instrument? Ai invatat teorie si solfegii? Ai ureche muzicala?

| Bianca2b a răspuns:

Oamenilor! La un liceu de muzica se face un instrument. Daca ai fost la mate nu mai poti sa te duci la muzica, ca matematica nu-i un instrument. Ce Dumnezeu! Ai facut vreun instrument? Ai invatat teorie si solfegii? Ai ureche muzicala? Eu cant la vioara, pot sa ma duc la muzica. DSar tu nu ca nu ai facut un instrment.Cum puteti sa-i rapundeti ca DA, cand ea nu a mate. Daca ai facut matematica, poti sa te duci la jurnalism, la management, NU la muzica.

| Bianca2b a răspuns:

Normal ca am voce. Si normal ca am auzit de meditatii, fac in fiecare saptamana. Dar trebuia sa spuna daca a facut pregatire sau nu.

| anduele a răspuns:

Daca ai terminat liceul poti merge la facultate de muzica