| alexandrei7777 a întrebat:

Daca termini un liceu tehnologic poti rezista un an la facultate sau mai mult? Ai cunostinte putine si nu poti rezista stresului de la facultate daca ai terminat un liceu tehnologic?
M-am luat dupa acest link:
http://www.tpu.ro/......cepta-sau/

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Bineinteles ca poti face fata la facultate si daca ai terminat un liceu tehnologic.
Ar fi recomandat tot o facultate tehnica, ceva de profil..Insa poti da chiar si la medicina,daca inveti pentru admitere si iti place chimia,biologia etc si esti dornic in continuare sa inveti chimie,biologie,anatomie...
Nu conteaza ce liceu ai terminat sau ce profil conteaza cunostintele pe care le ai si mai conteaza sa inveti si sa iti doresti sa afli mult mai mult, sa studiezi intens si sa te ocupi de facultate mult, asta conteaza...un elev de la liceul tehnologic poate fi foarte bun la unele domenii si se va descurca la facultatea care ii place.Ce conteaza ca ai facut liceu slab? Important e sa vrei sa inveti si sa te tii de treaba. Daca esti dornic sa inveti, iti place domeniul pe care il faci la facultate si studiezi din greu atunci prea putin, mult prea putin conteaza ca ai venit de la liceu tehnologic

Succes maxim!

| Iliotropion a răspuns:

Depinde de caracterul fiecăruia important e să încerci și facultatea pe bune se face la stat.
Trebuie să citești mult, dacă îți împarți eficient materia faci față, depinde cum te organizezi.

| alexandrei7777 explică:

Dupa primul an de facultate nu mai rezisti pentru ca stai langa elevi care nu dau 2 bani pe scoala sau nu mai rezisti pentru ca esti stresat din cauza materiilor?