| Razvan681 a întrebat:

După părerea voastră, care este cel mai bănos job în România? Nu vreau răspunsuri inutile, așa că vă rog, fiți amabili.

35 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Programator, expert contabil, procuror, militar cu grad mare.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Visual american e de mult apus...

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Statistic, eu stiu ca IT-ul era cel mai bun domeniu.
Cunosc incepatori care castiga spre 4000 de lei.
Medic, procuror, parlamentar... Astea nu sunt job-uri, sunt cariere. Nu e ca si cum te-ai apuca de asta, la 20 de ani.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

A fi parlamentar nu e o carieră în primul rând. happy

| Drimmero a răspuns:

Toata lumea au omis sportivii, care castiga cel mai bine, mai ales daca sunt prezenti la cluburi importante, in special fotbalistii.
Au fost jucatori in Romania care castigau si 30.000 de euro pe luna... atat era salariul.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Încă sunt sportivi: Cristina Neagu, Ibrahima Balde, Denis Alibec. Dan Petrescu are 80.000 salariu.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Si priveste-i pe restul ce exemple au dat, cand Dan Petrescu are 80.000 de euro,, iar meseriile spuse de ei in cele mai bune cazuri ajung la 100 de milioane.

E clar, sportul e rege si la dat salarii, nu doar in unele lucruri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Sunt salarii mai mari de bugetari, dar da, salariul lui Petrescu e imens.

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Stai linistit, el macar face treaba intr-un campionat ca Romania, o face pe CFR campioana, in timp ce altii castiga de 20 de ori mai mult, tot din fotbal stand degeaba...
In fotbal sumele nu mai au relevanta, piata e schimbata.

| NLS a răspuns:

Decan de facultate, sef de catedra - contravaloarea a ~ 3000-5000 euro salariu net
Director de banca - pana la 3000-5000 euro net

| RainmakerX a răspuns:

Programator. Este cu siguranta una dintre cele mai bune meserii la momentul actual dar trebuie sa fii dispus sa inveti si sa te muti intr-un alt oras daca orasul tau este slab dezvoltat.

De exemplu, una este sa lucrezi in Bucuresti sau Cluj si alta este sa muncesti in Valcea. Sunt oportunitati diferite.

| PainTech a răspuns:

Parlamentar si patriarh.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am dat search dupa "videochat" inainte sa raspund. Nimeni ma, nimeni. Pai nu e raspuns la misto, astia chiar fac o tona de bani.
Oricum raspunsul meu nu e mai inutil decat primul, unul tare ridicol si fals, poate numai in vise ajung medicii rezidenti cu mia de euro pe luna.
Pana la urma n-a fost vorba si de meserii decente.

| Victoria18 a răspuns:

Locul I parlamentar, pe locul doi judecator.
Locul III doctor.

| BlueDark a răspuns:

Medicina.Ca rezident poti lua si 5000 de lei pe luna (1000 de euro). Pana la finalul rezidentiatului ai deja bani de o masina decenta.

Apoi, ca medic specialist, ajungi si la 10 000 de lei lunar ( 2000 euro.

| suntserios a răspuns (pentru BlueDark):

5000 lei, fantastic... un programator ia 5000 cu 1 an experienta.

| BlueDark a răspuns (pentru suntserios):

Vorbesc in cunostiinta de cauza.Depinde in ce an de rezidentiat esti si in ce tara profesezi.In Luxembrug, unde este sora mea, rezidentii de anul 1 iau si 2000 de euro...Iar medicii specialisti trec lejer de 4000.

| suntserios a răspuns (pentru BlueDark):

Era vorba de cele mai banoase meserii si eu ti am zis ca nu cea de medic este... si era vorba de Romania. Nu te am contrazis pe suma.

| BlueDark a răspuns (pentru suntserios):

In domeniul informaticii trebuie sa ai si putin noroc. Termini IT si o poti apuca pe 2 drumuri:fie lucrezi in ditamai uzina ca programator(cum sunt inginerii IT-isti din Germania, care lucreaza la companii precum BMW), fie umblii din usa in usa instaland windowsu' la babute de 80 de ani.

Nu alegi tu, ci soarta.E destul de greau sa gasesti un post in IT care sa nu conste nu doar in a chimba un procesor cu 50 de lei.

| suntserios a răspuns (pentru BlueDark):

Haha, esti amuzant. Cica soarta. Daca faci o facultate de profil IT si ajungi sa instalezi widows uri inseama ca esti praf si ai gresit flagrant meseria.

"E destul de greau sa gasesti un post in IT care sa nu conste nu doar in a chimba un procesor cu 50 de lei." Asta e cea mai mare aberatie despre domeniu asta. Sunt posturi de programatori cu miile, trebuie doar sa stii meserie si sa vrei sa stii.

| BlueDark a răspuns (pentru suntserios):

Depinde la ce tara faci referinta. Daca te duci in Germania, faci un 0 cu medicina(comparativ cu IT-ul).
Daca pleci in Franta, aia au mii de IT-isti muritori de foame, dar medicii locuiesc in ditamai vilele si conduc Mercedes-uri. In Romania mori oricum(pacat ca nici inmormantarea nu-i gratis).

| suntserios a răspuns (pentru BlueDark):

Oriunde fac referire. pana si in India, daca lucrezi in programare si esti muritor de foame inseamna ca esti praf la ceea ce faci.

| BlueDark a răspuns (pentru suntserios):

Nu neaparat.Un prieten foarte apropiat a pestrecut vreo 2 ani cu interviuri prin mai mult tari europene.Acum preda HTML la pustii de liceu.

| suntserios a răspuns (pentru BlueDark):

Dupa cum ziceam... daca stii meserie gasirea unui loc de munca nu este absolut nicio problema. Cand stii doar html la nivel de liceu cred si eu ca umbli 2 ani ca musca fara cap.

| Sn4k3 a răspuns (pentru BlueDark):

''Termini IT'', tu habar n-ai ce inseamna IT in primul rand, in al doilea sunt atat de multe job-uri pe care poti sa le ai in domeniul IT ca nu mai stii pe care sa alegi, unele cu salariul de start de peste 1000 euro (in Romania, in afara nici nu mai zic).
Dar imi dau seama cum te gandesti tu la bani cand ti se pare mult sa faci 2000 de euro pe luna si ca medic pe langa asta.

| BlueDark a răspuns (pentru suntserios):

Omul ala a creat de unul singur un sistem de operare cand era in facultate.

| BlueDark a răspuns (pentru Sn4k3):

Ca rezident, nu ca medic.Medicii iau de la 5000 in sus(asta daca te duci la ultimul spital din catun)

| suntserios a răspuns (pentru BlueDark):

Deja aberezi. Un om care citez "a creat de unul singur un sistem de operare" nu isi gaseste de munca in domeniul IT. Hai serios, abia acum dovedesti ca habar nu ai cu ce se mananca domeniu.

Deci, daca stii meserie la nivel mediu in programare, este imposibil sa nu iti gasesti de munca. In Romania este o lipsa crancena de profesionisti in IT... si crede ma, lucrez in domeniu si cunosc piata. Ba chiar iau parte si la interviuri de angajare.

Daca nu stii meserie ajungi fie profesor, fie tester pe undeva si apoi plangi ca o fata mare ca nu sunt locuri de munca in IT desi la interviurile la care ai fost nu ai stiut nici baza bazelor

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Toți sunt cunoscători pe piața muncii. Mai era unul care spunea că are un prieten doctor care n-are pile la directorii spitatelor și nu se poate angaja. laughing)

| Alfred0703 a răspuns:

Inginer Software(sau in domeniu IT). Poti lua intre 6000-15000 lei.

Răspuns utilizator avertizat
| Cristian_Cristi_1986 a răspuns:

Faci o facultate, te inscrii intr-un partid, muti harti de colo colo, esti mereu prezent in toate mitingurile, "pupi in fund
" pe cativa de aia mai batrani si incet ajungi consilier, primar, prefect, deputat, parlamentar si de ce nu vreun ministru... Atunci sa vezi cati bani faci din furaciuni?
Si ca meserii banoase sunt banking-ul, it-ul, medicina, armata si politia.

| emayperritos a răspuns:

Cele mai banoase meserii ar putea fi de exemplu : sa fi procuror, sa fi medic ca am auzit ca cresc foarte mult salarile, sa fi presedinte sau sa lucrezi in parlament.

| AlexTeAjuta a răspuns:

Parlamentar, programator IT, medic neurolog.

| OpieSamcro a răspuns:

Patriarh.