| SingleForOne a întrebat:

E bine să spună într-un anunț de angajare 3000 lei Net (salariu fix + tichete)?
Când aud "x sumă Net", m-aș fi gândit că este salariul fix, fără tichete.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

3 mii aia is toti banii care tii da aia, cu tot cu tichete, deci impreuna 3 mii, nu iti da 3 mii plus tichete.

Asa si suna 3 mii net, in paranteza spune ces aia 3 mii, cel putin asa arata anuntu.
Deci 3 mii formati din salar plus tichete, ca de era altfel, zicea 3 mii net plus tichete, dar nu a zis 3 mii a zis salr fix plus tichete, impreuna total 3 mii.

In anunta spune ce vrea, asa ca nu vad ce problema ar fi. Anuntul suna cit se poate de bine, iti da mura in gura, 3 mii atit vei lua cu tot cu valoarea acelor tichete ce mai sunt.

Daca nu esti lamurit suna si intreaba, banui ca au afisat si un nr de telefon.

| anonimg a răspuns:

Tichetele sunt opționale; nu toate firmele le dă.

| adryang78 a răspuns:

3000 este salariul net, bani în mână care îți rămân după ce se plătesc toate obligațiile la stat.
Da, e bine să specifice "+ tichete de masă", fiindcă acelea sunt opționale, nu-l obligă nimeni pe angajator să ți le dea.

| SingleForOne explică (pentru adryang78):

3000 lei ca bancnote, da... dar să fie 2400 lei bancnote + 600 lei tichete, oferă o altă impresie, și nu una bună.

| adryang78 a răspuns (pentru SingleForOne):

Dacă în cei 3000 sunt cuprinse și tichetele, atunci, da, nu este o exprimare prea reușită.