| anonim_4396 a întrebat:

Cat e salariu minim pe economie la 8 ore? De exemplu la PROFI, LIDL, sau în fabrici ca operator producție?

Ce îmi pot găsi în Timișoara având liceul? Sa ajungă salariul la 3000 in mana (Net)
Cu ce job as corespunde daca eu sunt puțin mai anxios? Nu sunt mereu așa, doar când rămân fără bani (nu știu de ce, am fost obișnuit să am bani multi fara sa fac nimic și acum nu prea mai am bani deloc, nici părinți, nimic).

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform HG nr.1.071/2021, pentru stabilirea salariului de bază minim brut pe ţară garantat în plată, citez:
  "ART.1. Începând cu data de 1 ianuarie 2022, salariul de bază minim brut pe ţară garantat în plată, prevăzut la art. 164 alin. (1) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, se stabileşte în bani, fără a include sporuri şi alte adaosuri, la suma de 2.550 lei lunar, pentru un program normal de lucru în medie de 167, 333 ore pe lună, reprezentând 15, 239 lei/oră."
La salariul minim brut de 2.550 lei salariul net va fi de 1.524 lei.
Doar cu liceu nu gasesti un loc de munca cu salariu net de 3.000 lei, ar trebui sa ai un salariu brut de cca 5.150 lei.

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Pfff atât de puțin 1520, mă gândesc că cu bunuri se ajunge la 2000, pfff ce salarii de robi, regret că m-am întors în țară asta de bananieri sad

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Va mulțumesc frumos pentru raspuns. Înseamnă că la 12 ore e 2500-2600 cu tot cu bonuri

3 răspunsuri:
| Catalin77945 a răspuns:

Poti aplica la un part time, adica de regula pentru 4/h pe zi timp de 5 zile pe sapt si 2 zile libeere, primesti in jur de 10-12 mil+probabil bonuri de masa.