| CassiusAlexander a întrebat:

Ce părere aveți de românii care pleacă în străinătate și își bat joc de țara lor când vorbesc cu străinii sau cu alți români?
Eram azi în tren și lângă mine 2 doamne la a doua tinerețe. Una venită din Anglia în vizită la rude. Întruna vorbea de ce curățenie și civilizație e în Anglia. De organizare, salarii și tot ce vrei. Și zicea de România că este un jeg fără speranță. Nu știu de voi dar eu cred că oamenii fac poporul mai mult decât casele și bugetul de stat. Iar ca oameni prefer românii. Englezii au o societate destul de elitistă și îngâmfată. Evident nu toți, cunosc personal englezii super de treabă, dar cu toate acestea îmi susțin opinia.
Și ce-ar fi să nu mai comparăm România, o țară ce mereu a fost atacă și ocupată de tot felul de alte nații, cu foste Imperii care au colonizat jumătate de planetă? Mie mi se pare atât de absurdă comparația asta. E și normal că în Anglia își permit ce își permit, având în vedere că au avut accesul la bogățiile atâtor țări ce nu aveau niciun cuvânt de spus. Nu mai bine ne comparăm cu trecutul nostru? Numai de cât am intrat în UE s-au dublat salariile, cele minime cel puțin. Nu știu prin ce coclauri se perindă doamna dar la mine în cartier e curat și avem multe spații verzi. În București se fac restaurări și renovări, iar alte orașe stau chiar mai bine la capitolul ăsta. De ce îi satisface așa de tare pe "românii" ăștia să își denigreze propria țară și să facă comparații absurde doar pentru că au stat și ei acolo câțiva ani și au salariu în lire nu în lei.

Ca să nu mai spun că pe toată perioada doamnele au vorbit fără măști într-un tren arhiplin, că veni vorba de civilizație și educație. Desigur, nu credeau în Covid sau vaccin, amuzant având în vedere procentul vaccinaților din Anglia. laughing

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Că au avut accesul la bogățiile atâtor țări.
Nu au avut pe gratis, au luptat pentru ele.
Nu mai bine ne comparăm cu trecutul nostru?
Nu, căci trecutul la care te referi îl iei ca scuză că tu nu lupți acum pentru țara ta.

| Mosotti a răspuns:

Pai are dreptate, la noi e un jeg ireparabil, a zis f bine.
Asa este, niciodata nu va fi bine la noi, noi suntem ca o rana din aia infectata care infecteaza tot de prinde, ar trebui ca Romania sa fie sparta in sapte si sa fim asimilati de alte tari, ca alta sansa nu avem.

Nu conteaza ce a fost in trecut, cont ca in ultimii 30 ani nu am dat din coate sa fim bine, sa ne dezvoltam, sa fim si noi o tara okey.
Pai daca era interes, inca de prin 2005 noi eram ca occidentul la trai si tot, dar n-a fost interes.

| T0T a răspuns:

Curățenie și civilizație în Anglia? Asta da glumă. Pentru cei care au urmărit Euro cred că au rămas cu un gust amar la adresa civilizației de acolo. Le au și românii pe ale lor. E adevărat că suntem o națiune victimă, dar nici noi nu am fi de lăudat. Însă e la modă să te dai mare prin a vorbi urât de România. Penibil? Cu siguranță. Sunt român și trăiesc încă în România. Încă aștept să îmi zică un străin ceva negativ despre asta. Sunt unii care se ascund de faptul că sunt români sau își vorbesc urât țara prin alte părți. E clar o națiune spurcată, însă asta nu înseamnă că toți suntem la fel. Oamenii în general sunt spurcați. Acum nu vreau să îți spun nici vreo două despre propaganda vacciniștilor. S-au vaccinat și ei ca să își cumpere libertatea. Nimic nou sub soare.

| CostinAlamariu a răspuns:

Scursuri frustrate

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suntem nici cel mai bine, nici cel mai rau.
Depinde cu cine ne comparam. Daca ai standarde joase si te compari cu cine stie ce triburi africane, suntem o tara foarte misto si dezvoltata.
Daca ai standarde ridicate (ceea ce cu totii *trebuie* sa acen, ca doar vrem sa evoluam, nu sa stagnam sau chiar sa regresam) si o comparam cu tarile nordice sau cu occidentul, atunci Romania este o tara naspa cu o mentalitate mediocra spre rea.
Deci depinde cu cine compari.

Asta nu inseamna ca trebuie sa ne umilin tara de față cu strainii (ceea ce ar fi extrem de stupid), dar sa luptam sa facem tara asta mai buna. Nu sa ne culcam pe o ureche ca e de ajuns.

| IgnatVictor a răspuns:

Salut!
Cred că e un lucru general. La un moment dat, am cunoscut o tânără jumătate româncă, jumătate italiancă. Ea a locuit în ambele țări. Dar mereu când vorbea, spunea că ah, ce femei frumoase sunt în Italia, comparativ cu România (că noi avem numai buzate și pline de silicoane), sau că în Italia nu se fură atât de mult ca în România. Numai prostii. Spunea toate astea fără ca măcar să o întrebe cineva ceva sau fără ca subiectul să fie adus în discuție. Ba chiar îmi amintesc că un prieten i-a spus să tacă naibii din gură cu italiencele ei „naturale". Amuzant moment.
Nu pot să găsesc o explicație pentru fenomenul ăsta. Ceea ce mi se pare destul de interesant. Poate că, vorba unui utilizator de mai sus, când omul dă de bine, uită de unde a plecat. Sunt de acord cu asta, pentru că se întâmplă în majoritatea cazurilor.
Dar există și excepții. Am niște rude în Germania care, din sărăcia petrecută în România, au ajuns să aibă o viață decentă în străinătate. Și, totuși, niciodată nu i-am auzit vorbind de rău despre țara noastră (cel puțin când vorbeam pe Messenger video cu ei). Da, într-adevăr, nu știu dacă la serviciu sau în timpul liber vorbesc cu oamenii de acolo de rău despre România, dar la cum îi știu nu îi cred în stare de așa ceva.

| Smolbean a răspuns:

Automat, când omul da de bine, de bani, uita de unde a venit. Se obișnuiește sa ii meargă bine și e logic sa nu își mai dorească sa se întoarcă acolo unde ii mergea prost. România are locuri faine, e o tara bogata. Dar din păcate nu știm sa investim în ea, încât sa și scoatem profit. Majoritatea oamenilor din Ro se cred superiori, și duc lipsa de educație. Da, omul face locul. Exemplul doamnelor, nu purtau măști, vorbeau urat de tara lor. Oare de ce străinii spun ca romanii sunt asa cum sunt? Din cauza celor care merg sa lucreze dincolo. Măcar dacă tot merg, sa promoveze tara, sa fie un exemplu de asa da. Dar sunt puține cazuri. Cred ca trebuie sa lucram la caracterul nostru, ca romani, sa nu ne mai credem asa superiori fata de alții, ca nu ne ridicam la nivelul altor tari, altor popoare. (nu iau apărarea celor din Anglia care ai spus ca sunt aroganți), dar cred ca trebuie sa ne cunoaștem nivelul.

| Mosotti a răspuns (pentru Smolbean):

Pai stie de unde a venit, a venit dintr-o infectie numita Romania, si a venit iar intr-o infectie, si cand a plecat stia ca e aceiasi infectie, nu ca s-a dus acolo si a dus-o bine.
Acolo a dus-o doar normal asa cum trebuie! Aici nu a dus-o normal.

| genres a răspuns:

Stai ca am gresit raspunsul.In general daca pleaca din tara respectiva, la fel o sa vorbeasca si de aia