| anonim_4396 a întrebat:

Ei bine... cateva detalii pe scurt despre mine : nu muncesc dar am bani cat sa ma intretin, sunt intretinuta de familie, liceul l-am terminat de 3 ani, bac nu l-am dat si am ajuns sa ma plictisesc de viata aceasta de casnica, de muncit nu vreau sa muncesc,cel putin nu un job de necalificat gen casier la kaufland, vreau sa ma pun serios pe invatat, am term profil biologie-chimie si trebuie sa-mi dau bacu'. As invata biologie si as opta pentru asistent medical, ceva metode de invatat rapide? Idei de un program zilnic pentru a-mi indeplini aceasta sarcina? Chiar si meniu zilnic, ce dieta sa tin? Etc. sfaturi, recomandari
Atentie! Cer sfaturi si recomandari nu critici!
Multumesc

Răspuns Câştigător
| Alexand3ru1 a răspuns:

Sa -ti acorzi cel putin 1 ora pentru invatat pentru a reusi sa iei Bacul.
Metode de invatat rapide, nu stiu.
Cert e sa nu te grabesti ...asta -i reteta succesului.
Legat de dieta, sa nu mananci mai tarziu de ora 6, sa eviti dulciurile, cola.
Aloca-ti timp pentru miscare cel putin 25 min pe zi sau plinbare in aer liber ...tot ce tine de miscare
Hidrateaza-te.

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De video chat numai ai chef sa incepi?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce program mai ai nevoie cand freci menta toata ziua?

| Catrice a răspuns:

Pai dacă chiar te plictisești și nu ai ce face ai putea învață 3-4 ore/zi. Pentru bac trebuie sa cunoști toată materia și cum ai ceva de că dacă ai terminat, trebuie sa te pui pe treaba.

| Frank51 a răspuns:

Cand vad o intrebare de genul imi iau popcorn si ma duc jos in comentarii laughing

| Sn4k3 a răspuns:

Nu e o dieta sau metoda magica de invatat, pur si simplu inveti. Viata frumoasa fara munca mai greu, deci spor.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mai spune o data cum viata e nedreapta ca tu nu ai bac si nu vrei sa muncesti si altii au de toate, nenorocitii, cum isi permit laughing.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Apropo de viata nedreapta din cealalta intrebare, chiar nu ti se pare ca esti cam privilegiata? Nu ai bac, nu ai job, stai si freci menta pe banii parintilor, in timp ce altii muncesc la varsta ta si fac facultati, si te plangi ca viata nu e corecta, si ca altii au si tu nu laughing Cum, doamne? Ma uimesti. Ai o viata de trantor la care altii pot doar sa viseze si totusi te crezi cea mai neindreptatita.
#killme

| pumpkinky a răspuns (pentru supadeceapa):

Nu totul are legatura cu mine, cunosc lume care se afla in diverse situatii, mai placute, mai neplacute, vorbesc din punctul lor de vedere. pur si simplu ma gandesc la altii si cat de nedreapta e viata pentru ei
A fost o intrebare f generala, nu am venit cu topic gen,, de ce e viata atat de nedreapta cu mine, cand sunt un om atat de bun? de ce nu merit mai mult?
Nu m-am referit la mine!
Voi ati inteles aiurea

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

Te-am intrebat ce inseamna om bun, mi-ai zis ca eu nu sunt un om bun daca intreb asta, deci inseamna ca tu te consideri unul si intrebarea e si despre tine sad of, logica asta.

| pumpkinky a răspuns (pentru supadeceapa):

M-am,,inflamat" foarte repede la raspunsul tau pentru mine, stau prost cu nervii, citesc printre randuri, fara atentie, ma grabesc sa raspund... Sunt sigura ca nu sunt singura in situatia asta happy
Inca mai vrei sa-ti raspund la intrebare?

| supadeceapa a răspuns (pentru pumpkinky):

Nu, stai linistita.

| Justme1997 a răspuns:

Deci nu ai bac sau altceva dar ai pretenții la joburi mai bune decât kaufland laughing nu ai nevoie de sfaturile noaste, stii deja ce sa faci. Învață oricum poți sa iei bacul, angajează-te oriunde (daca nu kaufland, merge si lidl) macar 4 ore, dupa ce ieși de la faculta găsești tu ce job vrei. Iti faci tu program cum stii tu ca poti

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

( vreau sa ma pun serios pe invatat, am term profil biologie-chimie si trebuie sa mi dau bacu', as invata biologie si as opta pentru asistent medical, ceva metode de invatat rapide? idei de un program zilnic pentru a-mi indeplini aceasta sarcina? chiar si meniu zilnic, ce dieta sa tin? etc. sfaturi, recomandari ) pai asta nu trebuia sa faci inca de acum +3 ani? nu-i o critica da n-ai vrea sa dai timpul "inapoi " cu nu stiu ce masina futuristica? ar prinde mai bine decat orice "sfat, recomandare, critica " de acum

| pumpkinky a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai auzit de,, niciodata nu e prea tarziu" lasa critica n pl, m, raspunde la subiect daca vrei daca nu vezi-ti de treaba ta!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In locul tau mi-as lua macar un job de 4 ore, ca de invatat nu o sa inveti tu toata ziua daca n-ai invatat nimic in atatia ani. Si dupa bac, tot un job de kaufland te asteapta oricum.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ce iti mai trebuie invatare rapida cand ai tot timpul din lume laughing.

| gratargratar a răspuns:

Sa zicem ca mai ai 250 de zile pana la BAC si ca trebuie sa repeti o anumita materie (biologia de exemplu) de 4 ori ca sa o stii cat sa iei cel putin 6.
Asa incat avem: 250/6 = 42 zile.
Asta inseamna ca trebuie sa citesti manualul o data in 42 de zile. Daca manualul are 120 de pagini, atunci calculezi ca trebuie sa citesti 120/42 = 2.8 (aproximativ 3 pagini pe zi). Si-ti inregistrezi progresul... poate reusesti sa citesti mai repede de atat.

Ca mancare iti recomand sa mananci putin si, daca se poate, mai multe legume si fructe. Cand mananci mancare grasa sangele se duce in stomac si intestine ca sa ajute la digestie, si te apuca oboseala. Deci mananca putin si tine post.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Cam tarziu... de acum ramai la cratita...

| Tâmpea a răspuns:

Copiază xd