| RaulDamyan27 a întrebat:

Este adevărat faptul că în momentul când un client nu își plătește consumația la un restaurant, ospătarul are obligația de a scoate bani din propriul buzunar pentru achitarea mesei?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ospatarul nu este obligat sa plateasca consumatia unui client care a pelact fara sa plateasca sau a fugit, fara sa plateasca.
Restaurantul poate intocmi acte de pierdere, care sunt legale, dar sefii de restaurant nu vor sa se chinuie sa le faca, mai ales ca trebuie sa anunte Politia, sa faca raport la conducere si atunci cere la prostu de ospatar, sa plateasca el. Uneori cred ca-i si ameninta... sau pur si simplu le ia din salariu, ceea ce nu este nici normal si nici legal.

| johnnny123 a răspuns:

Ospătarul nu este responsabil și cu securitatea restaurantului.
Ce vină are ospătarul dacă clientul se ridică de la masă și fuge?

| mi25 a răspuns:

Da, deoarece sefii considera ca ospatarul trebuie sa ceara plata pe diferite considerente de la clientii care sunt mai dubiosi.

| king5151 a răspuns:

E adevarat, am un prieten care a patit la fel

| Brizbriz a răspuns (pentru king5151):

PE BUNE?!?
cat de idiot e prietenul tau?!?

ospatarii duc mancare la mese, duc nota si apoi iau banii
ATAT
ospatarii NU sunt agenti de paza, NU sunt politisti, NU sunt obligati sa plateasca pierderile restaurantului, doar ca e condus de imbecili

numai daca i-ar fi cerut bani si are dreptul sa mearga la politie si sa faca plangere penala pentru solicitudine (cerere fortata de bani fara nici un motiv intemeiat)

| Batters67 a răspuns:

Asta depinde de ospatar laughing daca e baiat ok o sa plateasca el... daca e unul din ala mai altfel nu va plati... posibil va anunța pe cineva de "sus" laughing