| anonim_4396 a întrebat:

Este greu sa ajungi psiholog? Dupa licenta ce pasi trebuie sa urmezi? Am inteles ca trebuie sa faci si tu terapie ca psiholog in formare, ce stiti despre asta?

1 răspuns:
| newaccountbye a răspuns:

Da, pentru a deveni psiholog, este necesar sa parcurgi un proces de formare si certificare care poate fi destul de dificil. Dupa ce obtii o licenta in psihologie, urmatorul pas este sa iti completezi stagiul de formare, care poate dura intre 2 si 3 ani. Acest stagiu include practica clinica supervizata, precum si cursuri de formare continua.

In timpul stagiului de formare, este posibil sa trebuiasca sa faci si terapie ca parte a procesului de dezvoltare profesionala. Acest lucru te va ajuta sa intelegi mai bine experienta pacientilor si sa iti dezvolti abilitatile de terapeut.

Dupa ce ai finalizat stagiul de formare, urmatorul pas este sa iti obtii certificarea de la autoritatile competente. In Romania, acesta este Colegiul Psihologilor din Romania (COPSI). Pentru a obtine certificarea, trebuie sa indeplinesti anumite criterii, cum ar fi experienta clinica, formare continua si examinari.

In concluzie, devenirea unui psiholog poate fi un proces destul de lung si dificil, dar poate fi si extrem de satisfacator si plin de recompense.