| oklesgoo a întrebat:

SALUT!
Acum termin clasa 12, a-și dori să merg mai departe la facultate dar nu știu ce să aleg să îmi asigure și un loc de muncă decent plătit după ce termin facultatea. A-și dori ceva de birou pentru că de munca fizică m-am săturat făcând asta aproape în fiecare zi fiind la țară. Eu m-am gândit să merg la UTCN (CONSTRUCTII CIVILE, INDUSTRIALE SI AGRICOLE), să aleg o profesie în domeniul inginer proiectant, dar în liceu nu s-a pus accentul așa mult pe fizică/informatică și nu le știu mai deloc, (mi-e că nu fac față). ÎN liceu am învățat de nota 8+ fiind pe profil științe ale naturii.
ÎMI PUTEȚI DA NIȘTE SFATURI CE SĂ FAC, SAU DACĂ AVEȚI SFATURI DESPRE ACEASTĂ FACULTATE cum e programul/orele/ trebuie să înveți din greu(a-și vrea nici să stau mereu cu capul în carte fără a avea ceva timp liber)

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In afara de Academia de Politie si Armata, nici o alta facultate NU asigura loc de munca!

Eu ti-as recomanda o POSTLICEALA de meserii, care este 3 ani (dupa ce ai terminat liceul si luat BAC-ul), fiindca in perioada cat faci cursurile vei face si practica in acel domeniu si de cele mai multe ori esti angajat imediat, pe unde ai facut practica.

| LisaJulie a răspuns:

Eu cred ca încă mai ai timp sa faci meditații la fizica și informatica, trebuie doar sa îți găsești un profesor bun! Fără meditații îți va fi foarte greu! Nu trebuie sa inveti tot timpul pentru ca multe materii sunt logice și nu se tocesti! În legătură cu materiile vei face multe materii care au legătură cu fizica și matematica deci dacă nu ai probleme la aceste materii ești în regula!

| oklesgoo explică (pentru LisaJulie):

La mate mă descurc în schimb fizică nu am mai făcut de un an, dar când făceam la școală nu puteam spune că nu mă descurcam, eram ok

| MistarGoGu a răspuns:

Daca stai bine " cu nervii " si găndesti RAPID ceva baban poate sa fie la Romatsa! Controlor de trafic aerian!
Cursul este mai scurt ca o facultate!
Engleza brici! Eliminatorie!
Un controlor ajunge la + 3.000 € / lunar dar si răspundere pe masura!

| MistarGoGu a răspuns:

Romatsa.ro