| MihaiPavel21 a întrebat:

Este mai ușor să studiezi la o școală postliceală de asistent medical decât să faci o facultate? Adică mă refer că treci mai ușor la postliceală, ai mai puține examene, chestii de genul ăsta... Vreau și argumentat!

6 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

In ziua de azi un mare DA. La postliceala am vazut ca unii se duc din an in paste (totusi la practica trebuie sa fii prezent).
La facultate daca esti la zi nu prea poti sa lipsesti.
Dupa ce termini postliceala, daca ai pile sau gasesti post bun la stat, poti lua si 3000-4000 lei la inceput (am o prietena care a facut scoala la Fundeni si acum lucreaza la un spital in Bucuresti pe terapie intensiva si ia 4000 lei). Dupa facultate (orice facultate in afara de medicina) salariul va fi destul de mic.
Mie una nu imi convine ca asistentele iau asa de multi bani fara ca macar sa fi invatat mare lucru dar doar ti-am explicat situatia...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Super, merita sa dai 6000 lei pe 3 ani de postliceala și sa recuperezi investiția în aproape 2 luni de zile. La o postliceala e 2000 lei pe an.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

Postlicealele au fost asa asaltate in ultimii ani incat au marit taxa. Parca vazusem la cele din Bucuresti ca taxa a ajuns la 4000-5000 lei pe an. Sper totusi sa ma insel

| anonim_4396 a răspuns (pentru Furnicuta000):

Eu am văzut la Școala Postliceala Henri Coandă din Constanța ca cere 2000 de lei pe an.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru anonim_4396):

E un pret corect

| aneliram a răspuns:

Este mai usor la postiliceală decât la facultate. Anii de studiu sunt mai puțini.