| MihaiPavel21 a întrebat:

Îmi poate spune cineva dacă la o școală postliceală de asistent medical este mai ușor de studiat ca la o facultate? Adică la postliceală ai materie mai ușoară,mai scurtă, treci mai ușor... Vreau și argumentat!

14 răspunsuri:
| Catrice a răspuns:

Trec unii fara sa fie prezenți si au fost angajați inca din timpul scoliihee hee

| nicu991 a răspuns (pentru Catrice):

Am avut eu o colega care nici examenul de Bacalaureat nu-l avea promovat, nici la stagiile de practica din spital n-a venit mai mult de 1 saptamana cumulat in 3 ani de zile si ea lucreaza, eu inca nu mi-am gasit unde sa profesez. Fair enough, right?

| Catrice a răspuns (pentru nicu991):

Si eu care credeam ca numa in orașul asta e așa laughing

| nicu991 a răspuns (pentru Catrice):

Ehe... si mai era una tot asa, impiedicata in toate, nici trocarul de la perfuzor nu avea forta sa-l impunga in dopul de la flacon dar avea tatal politist si-a bagat-o la spitalul din orasul in care locuia.

| Catrice a răspuns (pentru nicu991):

Stiu si eu pe una care s-o angajat după prima săptămână de școală ca deh e asistenta.
Mai multe știa una de era infirmieră si făcea școală cu noi decat ea.

| nicu991 a răspuns (pentru Catrice):

Legal nu ai dreptul sa profesezi cat timp nu ai terminat postliceala pentru ca iti trebuie aviz de libera practica, asigurare de malpraxis si certificat de membru de la OAMGMAMR. Dar e Romania, tara tuturor posibilitatilor.

| Catrice a răspuns (pentru nicu991):

Legal.
Dar cați d-astia n-am văzut pe la medicii de familie cunoștințe de-ale medicului sau asistentei precedente. La spital macar te lăsa sa ai primul an terminat laughing

| WhiteLife a răspuns:

La facultatea de asistenta medicala se fac 4 ani, iar la postliceala se fac 4. In teorie, orice facultate e mai grea si mai bine vazuta decat o postliceala.

| MadRaven a răspuns:

Depinde mult și de postliceala. La unele postliceale treci prin examene foarte ușor dar asta înseamnă că o să îți fie mai greu atunci când o sa te angajezi pentru ca nu o sa ai la fel de multe cunoștințe. La altele mai serioase chiar faci treaba bună.
Obligat ca este mai puțin ca la facultate avand in vedere ca exista o diferența de ani, dar ăsta nu înseamnă neapărat ca treci și mai ușor. Acum depinde și ce vrei sa faci după facultate. Din câte am înțeles de la absolvenții de facultate, cu postliceala te angajezi mult mai ușor decât cu facultatea pentru ca salariul este mai mic pentru postliceala iar pentru angajator asta reprezinta un avantaj. În schimb cu facultatea poți pleca ușor în străinătate.
O tactica pe care vad ca o aplica din ce în ce mai multe persoane e sa facă postliceala, sa se angaje și apoi după ce "prind vechime" sa facă facultatea ca sa își crească salariul

| Dana2103 a răspuns:

Da,este mai usor. Nu trebuie sa dai nicio licență.

| nicu991 a răspuns:

Eu am absolvit postliceala de asistenti medicali si-ti pot spune ca am avut colegi care veneau din joi in Paste iar la examenul final au luat note la fel de mari ca mine desi ei nici materia n-o aveau luata ca sa aiba din ce invata.
Postliceala este relativ usoara, treaba sta mai greu dupa absolvire ca se gasesc greu locuri de munca.

| RaduRobertRO a răspuns:

La facultate devii medic, e sase ani, plus rezidentiat, etc. La postliceala nu devii medic, ci asistent. Usor nu e nicaieri, dar e mai rapid, mai ieftin, clar ca nu inveti sa operezi, materia de diferita. In schimb salariile sunt bune si in RO si afara, daca vrei sa faci o diferenta, cauta materiile si vezi diferenta.

| Dana2103 a răspuns (pentru RaduRobertRO):

Se referea la facultatea de asistente si moase

| Peachdelight a răspuns:

Toată lumea are impresia ca in facultatea de AMG înveți mai multe decât la postliceala. Total neadevărat.
Pe când un student de la universitate in stagii se ocupa numai și numai de foile doctorilor deci mai mult un fel de "rezident" cel de la postliceala in practica sunt învățați de către asistenți diferite proceduri practice.
Nu este diferită materia ba din contra, noi aveam un profesor care mai mult de 5 nu ne dădea la teste indiferent de cât de bine scriai.
Singurul avantaj e ca se vede la salariu, un asistent cu facultate ia mai mulți bani decât unul cu postliceala deși toti facem același lucru. Un asistent cu facultate poate ajunge in poziția de asistent șef de secție daca este pasionat de șefie. cam astea doua sunt diferențele între unul cu postliceala și cel cu facultate happy