| anonim_4396 a întrebat:

Eu vreau sa merg la un liceu cu profil stiinte sociale, si vreau sa devin medic stomatolog? E ok cu profilul?

2 răspunsuri:
| Seline a răspuns:

Nu prea, deoarece la stiinte sociale o sa faci mai putina biologie si chimie ( cele doua materii te ajuta la examenul de admitere ).

| thegreenalien a răspuns:

Vrei neaparat stiinte sociale? Cred ca ar fi mai bine sa incerci sa te duci la stiinte ale naturii.Nu stiu daca e chiar atat de important ca profilul sa corespunda cu facultatea la care vrei sa te duci, dar cred ca ti-ar fi mai usor tie sa pronesti cu o baza. Oricum medicina e o facultate lunga si dificila. Gandeste-te de 2 ori inainte sa faci o alegere si hotaraste ce o sa faci abia dupa ce te informezi in ce consta atat meseria cat si facultatea. Inainte de toata incearca sa vezi daca rezisti la sange, cadavre si suferinta. Nu vreau sa te sperii, dar chiar daca la stomatologie nu o sa ai parte de lucruri chiar atat de grave, la facultate o sa le vezi pe toate.Lasand asta la o parte, daca tu vrei si esti dispusa sa inveti ceea ce ai nevoie la medicina, o sa te descurci foarte bine chiar daca in liceu ai fost la o clasa de stiinte sociale. O sa ai mult de recuperat insa la chimie, fizica si biologie.Probabil o sa ai nevoie si de ceva pregatiri. E alegerea ta. Oricum bafta!