| CMGeorge98 a întrebat:

Există în lumea asta joburi fără comunicare pentru introvertiţi și antisociali? Si ma refer aici la joburi bine platite, nu cele basic gen fast food (am incercat, nu ma atrage am lucrat ca si casier, era prea multa comunicare acolo si am sfarsit prin a injura un client ca ma lua la rost pentru nu stiu ce )?

16 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa înjuri pe cineva nu înseamnă că ești introvertit. Ci doar bădăran.

| Frank51 a răspuns:

Nu ești introvertit dacă înjuri un client, ești needucat și neam prost.

Joburi bine plătite fără comunicare verbala există, pe chat support, content moderation, în programare, etc.

| CMGeorge98 explică (pentru Frank51):

Cand nu le mai suporti arfele, crede-ma iti vine sa le sucesti gaturile nu sa ii injuri.

| johnnny123 a răspuns:

Ai mai pus de nenumărate ori întrebarea asta și ți-am mai explicat cum stau lucrurile:

Tu ai pretenții "la joburi bine platite". Dar problema ta principală care te împiedică să obții un job bine plătit nu este faptul că ești introvertit. Este faptul că nu ai niciun fel de competențe care se plătesc bine pe piața muncii. Și atunci cum ai putea să obții un job bine plătit? Pentru ce anume vrei să fii bine plătit?

Așteptările tale sunt complet decuplate de realitate. Mai ții minte când te gândeai să devii "mecanic într-o echipă de Formula 1"?

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

Pai cam asta vreau, sa obtin competente. Dar inca nu stiu incotro sa ma indrept. Eu pur si simplu caut un job pe care sa-l fac de acasa in momentul de fata. Cat despre "mecanic într-o echipă de Formula 1". Nu pot sa cred ca tu tii evidentele la tot ce am intrebat pana acum pe platforma asta. Recunosc, nu e ceva posibil dar nu e ceva rau in a visa. Adica ce te asteptai sa scriu atunci. Gen vreau sa ma fac mecanic ca sa repar masini in spatele blocului toata viata. Normal ca ar trebui sa tintesti cat mai sus cand e vorba de un skill la care te pricepi. Pentru mine treaba cu mecanicu s-a dovedit a fi nepotrivita, chiar nu imi placea.

| johnnny123 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Nu țin neapărat evidența tuturor discutiilor pe care le port pe TPU. Dar unele conversații sunt atât de absurde încât îmi rămân în minte. Iar asta cu "mecanicul de Formula 1" a fost una dintre ele.

Cât despre competențe, de ani buni tot spui că "vrei" să le obții. Dar ce ai făcut concret între timp în direcția asta? Ai făcut ceva cursuri, ai învățat pe cont propriu, te-ai angajat ca să capeți experiență? Sau crezi că aceste "competențe" bine plătite se obțin punând întrebări pe TPU?

| CMGeorge98 explică (pentru johnnny123):

Ai si tu dreptate dar ce sa fac, asta sunt eu. Ma plang mereu cat de nedreapta e viata cu mine s imi e frica sa incerc lucruri noi pentru ca astea ma sperie.

| johnnny123 a răspuns (pentru CMGeorge98):

Păi dacă atitudinea ta este "n-am ce să fac, ăsta sunt eu", cine crezi că poate să te ajute cu ceva? Și ce rost mai are să te plângi de "cât de nedreaptă este viața" din moment ce ești conștient că problema e la tine?

| StrongHeart a răspuns:

Adica vrei sa stai cu mana la quae si sa faci averi?
Daca afli solutia la problema asta, sa imi spui si mie cum ai reusit.

| CMGeorge98 explică (pentru StrongHeart):

Nu averi, dar un trai decent tot imi doresc

| mont a răspuns:

Există destule. Electrician, instalator, programator și altele.

Răspuns utilizator avertizat
| mont a răspuns (pentru Sportacus123):

Depinde - poți fi instalator pe vapor sau la construcții noi. Electrician la fel, sau poți fi electrician de întreprindere, de linii înaltă tensiune, rețele noi, etc.

| Xena20 a răspuns:

Da,devino programator. e printre cele mai bine plătite joburi și nu trebuie sa lucrezi cu oamenii, doar sa stai toată ziua la calculator

| CMGeorge98 explică (pentru Xena20):

Fara studii superioare in domeniu nu cred ca este posibil.

| PetardeF1 a răspuns:

Programare.