| AvalohAlyn a întrebat:

Voi ce ziceți există sau nu soarta/destin? De ce?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Pai spune ca in biblie ca nici un fir de par nu cade fara voia Domnului. El stie ce a fost dintotdeauna si ce va fi pana la sfarsitul timpului. A randuit toate dupa dreapta lui judecata. Dar si noi ne putem scurta/strica viata. Daca ne apucam de vicii si petrecem toata ziua de ne facem varza, nu mai stim cate beri am baut, normal ca in timp apar bolile de ficat/rinichi/inima care ne vor duce mai repede la groapa. Acolo noi suntem de vina ca nu am avut grija de noi. Nu putem sa facem tot ce vrem si sa zicem ca asa a vrut domnul sa ne imbolnavim, mai avem si o minte, sa vedem ca daca e o prapastie sa nu ne apropiem de ea, noi tot perseveram in vicii si pacate. Daca vezi ca o femeie nu a stat cu alti peste 40 de iubiti de ce te-ai casatori cu ea? Crezi ca tu esti printul care o va calma pe tipa? Nu, ea e instabila si va zbura mai departe cum a facut toata viata.
Unele lucruri se vad, trebuie doar sa facem ochii mari si sa nu spunem apoi ca asa ne-a fost soarta. Dumnezeu ne vrea binele dar si noi trebuie sa fim atenti. Putini oameni au doar un destin in viata, vezi pe Ilie si Enoh care au fost ridicati la cer. Vezi pe Isus care a mantuit lumea. Cu cat esti mai evoluat spiritual/mai curat sufleteste cu atat ti se restrang alternativele si ramai cu cele mai bune, Dumnezeu te fereste de o soarta grea. Dar pentru asta trebuie sa ai si tu o credinta si fapte de milostenie.
Exista soarta pentru ca NU noi controlam ce se intampla in lume, avem pe cineva acolo sus care randuieste lucrurile (aproape in totalitate) pentru noi. Noi doar trebuie sa respectam ce am primit in viata, sa ne ducem crucea si sa nu ne plangem pentru ca nu se stie cand vom fi pusi sa facem schimbul cu o cruce mult mai grea. Deschide ochii si inima catre cele sfinte si vei fi binecuvant in viata, traieste in placerile lumesti si iti faci singur rau, nu mai poti avea parte de o soarta buna.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru anonim_4396):

Raspunsul tau nu are nicio logica. Din moment ce ai zis ca noi ne putem scurta viata luand decizii proaste inseamna ca avem libertatea de a lua decizii deci nu exista un destin care sa ne constranga. Faptul ca in Biblie scrie ca "toate firele de par ne sunt numarate" nu inseamna ca exista destin ci inseamna ca Dumnezeu conlucreaza cu deciziile noastre individuale si nu isi abandoneaza creatia intr-un haos fara sens. Destinul ni-l facem noi prin proprile noastre decizii morale.

4 răspunsuri:
| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, normal ca nu exista destin pentru ca cel mai mare dar pe care ni l-a dat Dumnezeu este liberul arbitru, adica libertatea de a alege dintre bine si rau. Fara acest dar al liberului arbitru nu poate exista iubire pentru ca daca as fi predestinat sa iubesc pe cineva inseamna ca n-as iubi cu adevarat, ar fi o iubire fortata. Mai mult decat atat daca ar exista destin ar insemna ca toti criminalii si violatorii nu au nicio vina pentru faptele lor, au fost doar fortati de destin sa fie asa deci inseamna ca n-au facut nimic rau! In concluzie predestinarea este o idee retarda care exclude orice posibilitate de iubire, bine, rau, libertate sau umanitate. Plus ca fizica cuantica a demonstrat ca starea unei particule cuantice este concluzionata de un observator constient, astfel fiind demonstrat stiintific ca predestinarea nu poate exista!

| anonim_4396 a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Dar fizica ta crede in Dumnezeu sau explica toate fenomenele stiintific? Avem libertatea de a lua decizii proaste pentru ca Dumnezeu INGADUIE anumite lucruri. Raul este un tolerat, asa a facut si cu Iov. I-a dat permisiunea sa se apropie de Iov pentru a-i incerca credinta. Dumnezeu a ingaduit ca Iov sa-si piarda copiii si averea.
Cele bune date de Dumnezeu sunt o binecuvantare dar Dumnezeu nu poate forta pe cineva sa stea pe calea dreapta, el permite ralului sa intre in viata ta pentru a vedea daca esti vrednic de binefacerile pregatite pentru tine. Si Iov a avut mai multi copii dupa ce i-a pierdut pe primii si mai multa avere.
Destinul te constrange in anumite privinte, cu totii avem anumite evenimente fixate, trebuie sa trecem prin niste evenimente in viata. O cunostinta si-a pierdut toti cei 4 copii cand erau mici, nu a mai avut alti copii toata viata. Ce vina aveau cei 4 micuti? Parintii au devenit mai uniti dupa aceasta mare pierdere, ea si-a ingrijit sotul bolnav pe pat pana cand ea si-a dat ultima suflare.
Nu putem judeca pe Dumnezeu pentru necazurile ce vin asupra noastra. Vezi in Iov cum a incercat si el sa-l traga la raspundere pe creator. Nu toate sunt ale lui Dumnezeu, la cine ii este dator sa dea socoteala daca tot ce este sub cer a fost creat prin mila lui?
Si talharul de pe cruce a fost mantuit, el putea sa ajunga in iad daca il renega pe Isus, A dus o viata de pacat dar mantuirea poate veni si in ultima clipa. Prin aceasta s-a aratat slava si mila lui Isus.
"In concluzie predestinarea este o idee retarda care exclude orice posibilitate de iubire, bine, rau, libertate sau umanitate. "- Dimpotriva, Dumnezeu ne arata ca ne iubeste prin viata data, asa cum e ea, fie ca suntem mai bolnavi sau mai sanatosi. Fericiti cei ce plang...nu asa se spune in fericiri? Vrea sa ne inmuiem inima si sa purtam crucea pana la capat. Acea cruce este destinul tau, mai bun sau mai rau, mai sarac sau mai bogat.
Familia in care te-a lasat Dumnezeu este parte din destin, rudele, talentele tale, reusitele si esecurile. Din toate trebuie sa invatam, sa invatam sa iubim, sa iertam si sa facem mila cu altii. Sanatatea ta este o parte a crucii si a destinului, unii sunt mai bolnavi din nastere, poate trebuie sa plateasca unele pacate ale parintilor. Pacatele merg pana la al 7-lea neam si afecteaza pe copii, ei le trag. Nici un pacat nu ramane neplatit. Dumnezeu ne iubeste dar nu trece cu vederea greselile mari (blesteme, crime, abuzuri sexuale). Mai ales pe cei ce isi bat joc de orfan si de vaduva, sa vezi cum o va trage el si copii copiilor pentru prostiile facute de parinti.
Citeste psalmii si vezi cum pedepseste Dumnezeu pe cei ce fac rau celui drept. Nu el pedepseste de fapt ci ingaduie raului sa se atinga de tine.
"Fara acest dar al liberului arbitru nu poate exista iubire pentru ca daca as fi predestinat sa iubesc pe cineva inseamna ca n-as iubi cu adevarat, ar fi o iubire fortata." Exista iubire dar Dumnezeu ti-a randuit o pereche potrivita pentru tine. Nu te forteaza sa o iubesti, doar ti-o pune inainte si esti liber sa o accepti sau sa ii dai drumul. Unii nu sunt meniti sa aiba iubit si familie, vezi cazul calugarilor care vor sa-l aiba doar pe Isus si asa le-a fost dat sa aiba inclinarea si dorinta de a sluji si a fi pe placul lui Dumnezeu.
Dumnezeu nu te forteaza sa iubesti pe x sau y, iti scoate in cale pe x care vede el ca ar fi ce mai potrivit pe termen lung. Tu vezi ca acea persoana are tot ce ti-ai dori dar alegi tot o persoana gresita pentru ca are mai multi bani, statut, arata mai bine. Vezi cum alergi dupa lucrurile lumesti? Si te trezesti dupa cativa ani ca aveti copii si divortati, un proces costisitor prin tribunale. Ai avut sansa sa alegi cea mai buna varianta, ai dat cu piciorul pentru ce placa ochiului, cel rau lucreaza tot timpul si ti-a gasit slabiciunea in lucrurile trecatoare.
Daca nu crezi in destin inseamna ca nu crezi in Dumnezeu. El este in control si stie ce este mai bine pentru tine. De aceea si in rugaciune sa spui sa se faca voia ta Doamne si nu voia noastra pentru ca suntem slabi si nu stim ce este bine pentru noi. Ai sa vezi apoi ca el te-a ferit de rau, de ceea ce tie ti se parea a fi foarte potrivit pentru tine. Daca te mandresti si spui ca tu poti sa-ti controlezi viata, atunci te lasa pe tine la carma, vezi apoi cum se scutura corabia cand vine cel rau cu furtuna si iti tulbura sufletul, iti face viata grea, dar hei, ai ales. Eu ma incred in Domnul si in ce mi-a pregatit. Stiu ca tot ce vine asupra mea, fie bun sau rau, este tot spre binele meu. Am vazut asta pana acum. Dumnezeu ti-a pregatit o viata foarte buna daca il lasi sa-si faca lucrarea si nu te bagi ca ai sti tu mai bine. Crezi ca Dumnezeu nu a stiut ca Lucifer avea sa cada din cer? Nu a putut sa-l tina langa el cu forta. Tocmai datorita mandriei care este un pacat capital si de radacina al altor pacate Lucifer a ajuns din cel mai iubit inger in cel mai dezgustator. Dumnezeu i-a dat cele mai mari virtuti dar Lucifer s-a crezut chiar mai sus de divinitate si a platit pretul.
Toate sunt cu un scop, nu il vedem acum dar mai tarziu toate intra intr-o ordine oranduita de cel de sus.

| Digikey a răspuns:

Ai mai pus intrebarea asta de vreo 30 de ori.
Ti-am raspuns cand ai pus-o prima oara.