| DumitrescuAlex a întrebat:

Facultatea este de viitor?
Unii spun da, unii spun nu

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Unele da, altele nu.
Dreptul, Jurnalismul si psihologia sunt deja inutile, ca sunt mii de studenti care au terminat in ultimii 20 de ani si care nu au inca loc de munca, fiindca in fiecare an termina 10.000 de studenti, dar apar numai 5-10 locuri vacante, in fiecare oras.
Se face treaba buna daca termini o facultate de Inginerie: mecanica, electronica, automatizari, auto ori IT, ASE, Arhitectura si design, ori Medicina, fiindca poti gasi de munca nu doar in Romania ci si in alte tari europene sau chiar occidentale daca esti manat de dorinta de a emigra intr-o tara occidentala.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Este. Depinde ce aspiratii ai pe viitor, in cariera ta.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am o cunostinta care nu stia nici sa-si stearga nasul si era poreclit "muca". Cat a facut fiul meu o facultate el a facut doua, dar el facusebani cu gramada mai inainte. A furat si pacalit cu ghiotura. Baiatul meu a facut facultatea pe bune, dar munceste din greu sa faca bani. Nu zic ca nu-i merge bine, dar munceste.
Concluzia: daca furi ai bani cu gramada si faci si cate facultati vrei. Daca nu furi te descurci mai greu.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Care facultate?

| ReddY25 a răspuns:

Normal că este

| Lukasssz a răspuns:

Doar daca este de drept sau medicina, restul sunt inutile.

| siriusblack98 a răspuns:

Depinde de facultate. Sunt multe domenii "moarte" in care nu gasesti de munca dupa terminarea facultatii. Adica parerea mea o sa fie mereu aceeasi: Decat sa faci o facultate degeaba si sa lucrezi intr-un cu totul alt domeniu dupa ce o termini ori sa te duci vanzator la Mc Donalds, mai bine nu o mai faci ca tot aia e. Mai vazusem acum vreo 2-3 saptamani pe internet un interviu luat la cativa tineri in ultimul an de facultate. 8 din 10 nici macar nu aveau de gand sa lucreze in domeniul in care isi terminau studiile. Adica efectiv au stat pe banii parintilor 3-4 ani degeaba. Era o studenta la facultatea de geografie in anul 3 care zicea sa visul ei este sa fie barista. Adica wtf, si la ce mai faci o facultate atunci?! Daca visul tau e sa fii barman/ospatar/paznic/lucrator comercial, ce rost mai au studiile superioare?!

| mODIN a răspuns:

Ca profesor, as zice ca in general nu, sau cel putin nu pentru omul de rand. Evident excludem chestii precum inginerie, drept sau medicina, dar majoritatea nu-ti ofera nimic decat 3 ani in plus de stat pe spatele parintilor. Facultatile sunt utile pentru cei care sunt obsedati de un domeniu, nu pentru oameni care la 18 ani inca sunt nehotarati, iar invatamantul informal si privat este cu atat de mult mai eficient decat cel de stat incat nu vad de ce ar alege omul oarecare sa faca o facultate.

| vlllaaddd a răspuns:

Daca stii ce sa faci cu ea, atunci da

| MrAM a răspuns:

Depinde ce vrei sa obții de la facultate. E vorba de a acumula cunoștințe, o situație financiara buna, sau poate sa urmezi o cariera? Cred ca asta trebuie sa ne intrebam şi dupa tragem concluzii.