| AlinaMarianaIipc a întrebat:

Hei bună, sunt în clasa a 11a şi am vorbit cu ai mei despre facultate ca să ştie şi eu în ce direcţie o iau. Trebuie să mă hotărăsc între Universitatea de drept şi litere. O să mă hotărăsc în anul viitor, nu prea contează.
Întrebarea mea e următoarea : Vreau să intru la buget (Ştiu că pot lua la bac peste 9, 50) Cum se procedează la buget, plăteşti taxă? dai admitere? Plăteşti în fiecare an? Cineva care să îmi explice diferenţă dintre taxă şi buget.

3 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Finantarea studiilor poate fi :
1. - de la bugetul statului((pentru cei care prin admitere au statutul de "admis fara taxa")
2.-prin plata de catre student a taxei anuale de scolarizare((pentru cei care prin admitere au
statutul de "admis cu taxa")--- taxa de scolarizare se plateste pentru fiecare an universitar in parte ( fie integral, fie in 2-3 transe/an )

Fiecare universitate( de stat sau particulara) are conditii specifice de admitere(stabilite de catre senatul fiecareia) in care se precizeaza si numarul locurilor "cu taxa" si al celor "fara taxa"( de la buget).
Intra pe site-ul unei facultati de litere sau drept la sectiunea "admitere" si te vei lamuri asupra conditiilor. Numai bine!

| dannyel86 a răspuns:

La buget nu platesti nimic, iar daca te straduiesti multi, poti primi bursa de la facultate. Asa cum s-a spus anterior, ca sa intelegi mai bine, daca ai intrat la buget, nu inseamna ca nu poti trece la taxa daca nu ai media minima admisa pe un anumit an. Sau, daca esti la taxa, te poti ridica fara probleme la buget.
In trecut era altfel. Intrai la buget, terminai tot la buget, indiferent de medii. La fel cu taxa. Acum e concurenta mare (multi studenti pe loc). Invata, ca sa nu platesti taxe!
Mult succes!

| Leonard08 a răspuns:

Taxa de studii se plateste in fiecare an. Acum, preturile depind de facultate (majoritatea incep de la 2000 lei/an).
Cei ce intra "La buget" nu platesc acea taxa de studii. Dar ai grija... daca ai intrat la fara taxa anul acesta poti iesi la fel de usor anul viitor daca nu te tii de invatatura happy