| Claudiu120719 a întrebat:

Salutare dragi utilizatori ai comunitatii TPU!

As avea cateva intrebari si doresc sa mi se raspunda de la cunoscatorii de cauza sau de la oameni care stiu si nu dau un raspuns doar de dragul de a-l lasa sau din speranta de a lua o funda.

Intrebarile consta in:
1. La facultatea de Drept din cate am inteles la universitatea din Bucuresti intri prin examen la limba si literatura romana, gramatica si economie, ei bine daca ar putea cineva sa imi explice si mie cum se procedeaza la acest examen de admitere (despre el, despre ce se intampla dupa el, intrare la buget sau taxa...)
2.Tot la facultatea de Drept din Bucuresti as vrea sa stiu ccati ani se fac (am inteles ca undeva la 4ani?), si ce examene importante dai.
3. Pentru cei ce au practicat aceasta facultate as vrea sa stiu daca intr-adevar este "asa de greu" cum zice gura lumii, dupa mine da intr-adevar ai de munca este un drum care tinteste sus deci merita din plin, dar lucrul ce imi ia totusi din sperante ar fi nenumaratele comentarii aduse nu doar in mediul virtual ci si in cel real cum ca si daca as termina aceea facultate nu mi-as gasi loc de munca, intrebarea mea fiind DE CE? CUM POT REMEDIA ASTA? si nu in ultimul rand cum vi s-a parut voua economia in clasa a 11-a dar si la facultatea de Drept.

Multumesc anticipat

Funda o sa fie acordata utilizatorului acestei comunitatii care intr-adevar chiar ma va ajuta si imi va raspunde din drag si pasiune la aceste intrebari in niciun caz unui utilizator ce va da raspunsuri eronate din dorinta de a primi o funda...
Varsta mea este de 15ani iar telul meu este fix de acum pana in viitor sa intru la facultatea de drept la buget pentru a-mi scuti parintii de o cheltuiala destul de mare, sa absolv aceasta facultate cu note bune si sa ajung un avocat.

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

1. da se da examen, gasesti pe site atat tematica cat si subiecte din anii trecuti.

http://www.drept.unibuc.ro/......s21-ro.htm

Dupa examen in ordinea mediilor se calculeaza cine intra la taxa, cine la buget si cine este respins in functie de numarul de locuri disponibile.

2.ca e facultatea de litere sau de drept sau de informatica, la orice facultate toate examenele sunt la fel de importante ca daca nu le iei nu mai promovezi.

3. nu stiu exact care e treaba in piata muncii, dar in functie de ce specializare faci trebuie sa dai examene de specializare sa gasesti un post (spre exemplu pentru a practic avocatura trebuie sa dai examen de admitere in barou). E greu de gasit un loc de munca pentru ca ai nevoie de experienta pe care e greu sa o faci (poate doar stagii de voluntariat pe la diverse cabinete de avocatura) iar lumea asta este una plina de pile si spagi.

1 răspuns:
| zerro17 a răspuns:

Eu nu am facut dreptul dar ce naiba, pana la urma, tot facultate e.
Intrubarea 1 e cam ambigua dar un raspuns ar fi: intra pe site si documenteaza-te ca sa afli cum "se procedeaza". Daca site-ul nu e la zi, cauta grupuri pe facebook. Sigur vei gasi.
Dupa examen iti afli notele, se calculeaza o medie intr-un anumit fel, iar in functie de medie esti la taxa/buget.
2. Nu stiu cati ani faci. Cat despre examene, importante si cele cu un numar mai mare de credite. (ca sa promovezi un an, iti trebuie un anumit numar de credite. la mine la facultate toate materiile au 5 credite, deci, toate sunt importante.)
La 3 nu prea stiu sa-ti raspund. Dupa mine, e greu sa-ti gasesti loc de munca pentru ca e concurenta, trebuie sa fii bun, si trebuie sa platesti bani grei ca sa intrii in barou (din cate am inteles).
Bafta!